Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski, apeluję do młodych ludzi, aby – żyjąc przyszłością – nie zapomnieli o przeszłości – powiedział w środę dyrektor oddziału IPN Dariusz Rogut podczas uroczystości wręczenia 36 Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej w Łodzi.
W Łodzi 36 działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym 7 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności.
Dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Dariusz Rogut podkreślił, że odznaczeni działacze opozycji antykomunistycznej są grupą, której wszyscy jesteśmy winni wdzięczność za walkę z systemem totalitarnym. "Dziękując za to, co zrobiliście dla Polski, apeluję do młodych ludzi, aby żyjąc przyszłością nie zapomnieli o przeszłości" - podkreślił Rogut.
"Kiedy strajkowałem 41 lata temu jako pracownik łódzkiego MPK, do głowy nie przyszło mi, że teraz będę odbierał to zaszczytne odznaczenie" - powiedział dziękując w imieniu odznaczonych KWiS uczestnik strajku łódzkiej komunikacji miejskiej z lata 1980 roku, działacz łódzkiej "Solidarności" Zbigniew Rybarkiewicz. "Wolność, demokracja i sprawiedliwość społeczna, którą dziś mamy nie zostały nam dane łaskawą ręką. Po te wartości musieliśmy sięgnąć sami" - podkreślił.
Wśród 36 odznaczonych KWiS działaczy opozycji antykomunistycznej jest m.in. absolwent łódzkiej szkoły filmowej, wieloletni operator kamery i realizator oraz były sekretarz programowy łódzkiego oddziału TVP Jacek Jóźwiak.
Jako student łódzkiej filmówki, na początku lat 80. ub. wieku Jóźwiak był członkiem Komitetu Ruchu Odnowy Uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W listopadzie 1980 r. uczestniczył w akcji „Solidarne czekanie”, która doprowadziła m.in. do zmiany na stanowisku rektora uczelni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Jóźwiak kolportował ulotki nawiązujące do protestów społecznych i uczestniczył w działaniach łódzkiego podziemia artystycznego.
"Cieszę się, że IPN docenił łódzkie środowisko kulturotwórcze z lat 80. Działaliśmy w szeroko rozumianym tzw. obszarze kultury. Kontynuowaliśmy tę pracę po wprowadzeniu stanu wojennego - podkreślił odznaczony. "To podziemie +artystyczne+, oprócz - co naturalne w Łodzi środowisk robotniczych - było szczególnie wtedy obecne w przestrzeni publicznej" - powiedział PAP Jóźwiak, który był w 1981 roku współorganizatorem "Konstrukcji w procesie" - spotkania artystów z całego świata, które odbywało się w Łodzi na dwa miesiące przed stanem wojennym.
"W tamtym czasie w naszej części globu to była największa manifestacja artystyczna, manifestacja wolności" - podkreślił
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez polski parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy KWiS przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ dki/