Losy polsko-żydowskie są ze sobą nierozerwalnie splecione, czego symbolem przed 80 laty były flagi Polski i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), wywieszone przez uczestników powstania w getcie warszawskim – napisał na łamach wydawanego w Peru dziennika „El Comercio” polski wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Jego artykuł powstał w ramach globalnego projektu “Opowiadamy Polskę światu”, przygotowanego przez redakcję miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze".
Wicepremier przypomniał, że rozpoczęta 19 kwietnia 1943 r. walka była pierwszym powstaniem wielkomiejskim, a zarazem największym zrywem ludności żydowskiej w trakcie niemieckiej okupacji.
“W twierdzy ŻZW przy placu Muranowskim w symbolicznym geście na dachu budynku bojownicy umieścili biało-czerwoną flagę Polski i biało niebieską flagę ŻZW. Ten obraz dwóch flag (…) stał się symbolem nierozerwalnie splecionych ze sobą losów polsko-żydowskich” - zauważył Gliński.
Odnotował, że Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, “w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami”. “To dowodzi, jak silny jest polski imperatyw dążenia do wolności” - dodał.
Przypomniał, że pamięć o przedwojennej II Rzeczypospolitej, wielonarodowym i wielokulturowym państwie i jej obywatelach zabitych podczas II wojny światowej, jest pielęgnowana w dzisiejszej Polsce.
“Pamiętamy o przeszłości i czerpiąc z historycznych doświadczeń, chcemy budować lepszą przyszłość. Nie zapominajmy jednak o tych, którzy umarli lub zostali zamordowani. Przekazywana przez pokolenia pamięć musi trwać wiecznie. A dzisiaj to my jesteśmy jej kustoszami” - podsumował wicepremier Gliński.
Najnowsza odsłona “Opowiadamy Polskę światu” powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Fundacji Narodowej, a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.pl. (PAP)
zat/ mal/