NeSpoon, polska artystka tworząca na pograniczu ceramiki, malarstwa, rzeźby i urban artu namalowała mural na elewacji kamienicy przy ul. Wólczańskiej 217 w Łodzi. Wzór nawiązuje do koronek produkowanych w mieszczącej się po sąsiedzku, w fabryce Gustawa Geyera. Taką koronkę znalazła w lumpeksie.
Koronkowy mural NeSpoon ma być hołdem dla włókienniczej tradycji Łodzi, co w rozmowie z PAP podkreśliła artystka.
„To jest nawiązanie do łódzkiej tradycji tkactwa maszynowego w tutejszej fabryce Gustawa Geyera. To jest przeniesiona na ścianę oryginalna łódzka koronka. Znalazłam taką w second-handzie i stwierdziłam, że idealnie nadaje się na tę ścianę” - powiedziała PAP NeSpoon.
Artystka zafascynowana koronkami i znana na świecie z prac nawiązujących do koronkarstwa, odwiedziła Łódź zanim przystąpiła do pracy nad muralem. W Muzeum Włókiennictwa przeglądała zbiory i archiwa, żeby odnaleźć najbardziej typowy dla miasta, lokalny wzór koronki.
„To jest nawiązanie do łódzkiej tradycji tkactwa maszynowego w tutejszej fabryce Gustawa Geyera. To jest przeniesiona na ścianę oryginalna łódzka koronka. Znalazłam taką w second-handzie i stwierdziłam, że idealnie nadaje się na tę ścianę.”
„Powstawały takie w łódzkiej fabryce Gustawa Geyera, a charakterystyczny fabryczny wyrób można podejrzeć na portrecie żony fabrykanta - Heleny Geyerowej w łódzkim muzeum włókiennictwa” - powiedziała PAP Teresa Latuszewska-Syrda, szefowa Fundacji Urban-Forms, która zaprosiła NeSpoon do Łodzi.
Praca nad muralem wciąż trwa i szczęściarze mogą spotkać artystkę przy Wólczańskiej 217. To traf, że dzieło powstaje akurat teraz, bo NeSpoon po pracy w Albanii miała lecieć na Florydę. Jednak z powodu huraganu w Ameryce, loty odwołano, a artystka zamiast do Stanów, przyjechała do Łodzi, by tu wykonać kolejną swoją pracę.
Poza muralem powstanie też instalacja połączona z wystawą prac NeSpoon w Fabryce Sztuki w Łodzi. Z koronek i serwetek koronkowych zebranych wśród łodzian w ramach akcji „Podziel się koronką”, oraz w antykwariatach i sklepach z używaną odzieżą powstanie dzieło sztuki, które bedzie można oglądać od 8 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi. Wystawa będzie w mieście niezwykle krótko, bo zaledwie przez kilka dni.
Prace NeSpoon pojawiły się w przestrzeni publicznej ponad stu miast w czterdziestu czterech krajach na pięciu kontynentach. Prezentowane były w Pawilonie Polskim podczas światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju, a także podczas kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych na świecie (znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Louvre-Lens we Francji). W Polsce są m.in. w Koniakowie i Bobowej, czyli w miejscowościach uznawanych za kolebki koronkarstwa. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ aszw/