Muzeum Historii Polski już po raz 16. przyznało dofinansowania w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, który wspiera fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, muzea regionalne z całej Polski, skupiające się na pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa, historii oraz kultury.
Spośród 1020 nadesłanych zgłoszeń Zespół Sterujący w trybie konkursowym zdecydował o przyznaniu dofinansowań na realizację 104 zadań na łączną kwotę blisko 3,5 mln złotych.
Program „Patriotyzm Jutra” wspiera cenne inicjatywy, popularyzuje historię Polski w sposób nieszablonowy, wykorzystuje współczesne media jako środki przekazu.
Dofinansowaniami w wysokości od 5 tys. do 57 tys. złotych wsparto realizację różnorodnych działań edukacyjno-animacyjnych, popularnonaukowych czy upamiętniających lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne. Wśród złożonych wniosków są warsztaty, spacery historyczne, wystawy czasowe, gry terenowe, wywiady i spotkania ze świadkami historii, spektakle, działania artystyczne i edukacyjne, kampanie i akcje społeczne, a także portale internetowe promujące historię. Są to zarówno projekty lokalne, obejmujące zasięgiem jedną miejscowość, gminę czy województwo, jak i działania ogólnopolskie.
Program „Patriotyzm Jutra” wspiera cenne inicjatywy, popularyzuje historię Polski w sposób nieszablonowy, wykorzystuje współczesne media jako środki przekazu. Projekty odznaczają się nowatorskim podejściem do tematu patriotyzmu, aktywują uczestników i lokalne społeczności. W realizację zadań zaangażowani są specjaliści, pasjonaci historii oraz doświadczeni animatorzy.
Na stronie internetowej Muzeum Historii Polski www.muzhp.pl można znaleźć listę wniosków rozpatrzonych pozytywnie, listę wniosków niedofinansowanych oraz listę wniosków zawierających błędy formalne, a także inne szczegółowe informacje.
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także tej lokalnej.
O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich i spółdzielnie socjalne.
Źródło: Muzeum Historii Polski