Chanukowa gra, oprowadzania po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", fotobudka oraz pączki - to część atrakcji, które czekają na uczestników rodzinnej Chanuki w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą w tym roku muzeum obchodzi z wyprzedzeniem 15 grudnia.
Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. święto świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W 2024 r. Chanuka rozpoczyna się wieczorem 25 grudnia, kończy wieczorem 2 stycznia 2025 r.
W tegorocznym świętowaniu muzealnym gościom towarzyszyć będzie mały Majer. To bohater wystawy czasowej, która podczas tego grudniowego weekendu ma swój finisaż. Muzeum POLIN przeniesie się do jego dziecięcego świata.
"Będziecie grać, bawić się, zajadać pączki i podziwiać wielkie, kolorowe iluminacje, które rozświetlą cały hol główny. A wszystkie te atrakcje i dobre nastroje uwieczni fotobudka na zdjęciach z chanukowymi rekwizytami" - zachęca POLIN.
W godzinach 15–18 POLIN wszystkich, którzy lubią wyzwania, tajemnicze zagadki, warsztaty plastyczne i ruchowe, a przede wszystkim dobrą zabawę zaprasza do wzięcia udziału w chanukowej grze.
"Czekać na was będzie osiem zadań, dzięki którym poznacie chanukowe zwyczaje i symbole, nauczycie się grać w drejdla, wykonacie własne lampiony i odkryjecie tajemnice obrazów. W przygotowaniach do Chanuki towarzyszyć wam będzie mały chłopiec – Majer, bohater naszej wystawy czasowej. Nie zabraknie muzyki i smacznych pączków. Na zakończenie nagrody niespodzianki" - napisano.
Uczestnicy rodzinnej Chanuki będą mogli także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" (godz. 15.30 i 16.30, wstęp bezpłatny).
"Dołączcie do rodzinnego zwiedzenia wystawy czasowej z muzealną przewodniczką i poznajcie miasteczko Opatów oraz malarstwo Majera Kirszenblata. Zanurzymy się w świat jego twórczości, poznamy historię święta Chanuka, związane z nim zwyczaje i symbole. Poszukamy obrazu, na którym Majer utrwalił rodzinne świętowanie. To już ostatnia szansa na poznanie tego kolorowego świata" - podkreślono.
W godz. 10-18 (ostatnie wejście godz. 17.30) odbędzie się rodzinne zwiedzanie z audioprzewodnikiem wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE...".
Tekst specjalnej ścieżki rodzinnej stworzyła autorka literatury dziecięcej – Justyna Bednarek.
"Wyruszycie w podróż przez dawne żydowskie miasteczko zamkniętą w dwunastu obrazach. Waszym przewodnikiem będzie mały Majer – chłopiec w niebieskim kubraczku, niezwykle ciekawy świata, psotny i dowcipny. Dzięki niemu poznacie elementy świąt żydowskich, rodzinne zwyczaje czy dawne zabawy. Wspólnie zanurzycie się we wspomnienia, obrazy i dźwięki" - zachęcają organizatorzy.
Na zakończenie spaceru z Majerem dzieci zostaną zaproszone do dalszej zabawy. "Będziecie mogli ułożyć obraz z magnetycznych puzzli i pobawić się specjalną edukacyjną kostką. Nie zabraknie też twórczego zadania – spróbujcie swoich sił w roli malarzy" - napisano.
W holu głównym Muzeum w godz. 15-18 ustawiona będzie fotobudka. "Czy warto utrwalić wspomnienia z Chanuki w Muzeum POLIN? Oczywiście, że tak! Przez cały czas trwania naszej zabawy do waszej dyspozycji będzie dostępna fotobudka, w której zrobicie pamiątkowe serie zdjęć z ciekawymi akcesoriami i nietuzinkowymi dekoracjami" - poinformowano.
Najważniejszym elementem Chanuki jest codzienne zapalanie pojedynczych świateł na dziewięcioramiennym świeczniku nazywanym chanukiją lub menorą chanukową. W każdy świąteczny wieczór wokół chanukiji – stawianej przy oknie tak, aby jej światło wychodziło na zewnątrz domu - gromadzi się cała rodzina. Zwyczajowi temu towarzyszą określone rytuały i pieśni. Przygotowywane są specjalne, świąteczne potrawy, a dzieci dostają prezenty.
Pełen program dostępny jest pod adresem: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/chanuka-z-malym-majerem-rodzinny-finisaz-wystawy-czasowej. (PAP)
ksi/ dki/