
List intencyjny dotyczący powstania sieci promującej dziedzictwo polskich Żydów podpisali w środę dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
List intencyjny dotyczący powstania sieci promującej dziedzictwo polskich Żydów podpisali w środę dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
– Bardzo się cieszę, że miałem zaszczyt podpisać ten list intencyjny, który będzie formalizował współpracę między Muzeum Historii Żydów Polskich i Ministerstwem Spraw Zagranicznych w sprawie wspierania pracy nad zachowaniem i rozwojem kultury i dziedzictwa Żydów polskich w Polsce i na świecie – powiedział po podpisaniu dokumentu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
– Muzeum od wielu lat prowadzi bardzo trafiony i udany program przeciwdziałania antysemityzmowi. Będziemy go kontynuowali również z naszymi partnerami polskimi i zagranicznymi, dlatego dla nas podpisanie dzisiaj tego listu intencyjnego, który wspomaga nasze działania, jest niezwykle ważne – powiedział dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński.
– Ponad tysiącletnia obecność Żydów w naszym kraju wywarła wielkie piętno na całym naszym narodzie, bo de facto żyliśmy tu razem i przenikły się te kultury i związki. Naszym obowiązkiem, nie tylko Muzeum Historii Żydów Polskich, ale również Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, jest, żeby to dziedzictwo kultywować, wspierać i o nie dbać – powiedział Bartoszewski. – Naszym obowiązkiem jest również stanowczo i bezwzględnie walczyć ze wszystkimi przejawami antysemityzmu, które znacząco się wzmocniły w ostatnich dwóch latach. Mamy dużo większe obowiązki w stosunku do Żydów niż wiele innych narodów, bo byli oni naszymi współbraćmi przez ponad 1000 lat.
Nowa forma upowszechniania na świecie wiedzy o polskich Żydach ma łączyć muzea żydowskie, instytucje kultury i organizacje pozarządowe z całego świata, które w swojej działalności zajmują się historią i kulturą polskich Żydów. Wspólna inicjatywa Muzeum POLIN i MSZ ma przerodzić się w rozbudowaną sieć opartą na współpracy i wymianie wiedzy pomiędzy organizacjami z różnych kontynentów. Planowane są m.in.: wymiany edukacyjne pomiędzy organizacjami, kursy i seminaria, a także współpraca przy tworzeniu i rozwoju kolekcji dotyczącej szeroko rozumianej historii Żydów polskich.
– Inicjatywa ta zbiega się w czasie z otwarciem Galerii „Więzi” w Muzeum POLIN, która ukazuje trwałe relacje łączące diasporę żydowską na całym świecie z krajem urodzenia ich przodków, z Polską – wyjaśnia dyr. Zygmunt Stępiński. – Przed II wojną światową i Zagładą Polska była domem dla największej społeczności żydowskiej w Europie i drugiej co do wielkości na świecie, a przodkowie większości Żydów aszkenazyjskich pochodzą właśnie z ziem dawnej i obecnej Rzeczypospolitej – zaznacza dyr. Stępiński.
Muzealnicy z POLIN podkreślają, że dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskich placówek dyplomatycznych potomkowie polskich Żydów na całym świecie zyskają lepszy dostęp do wiedzy na temat historii i kultury polskich Żydów. (PAP)
szt/ abe/ aszw/ mhr/