Złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz regionalnych, obchody wirtualne i rajd samochodowy zamiast corocznego marszu – Narodowe Święto Niepodległości w Zachodniopomorskiem ze względu na sytuację epidemiczną będzie obchodzone bez powszechnych uroczystości przeznaczonych dla mieszkańców.
Kwiaty przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów w Szczecinie planują złożyć wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, następnie marszałek województwa Olgierd Geblewicz, a po południu prezydent Szczecina Piotr Krzystek, przewodnicząca rady miasta i przedstawiciele sejmiku województwa.
Rajd Niepodległości zamiast corocznego marszu organizuje Szczecińskie Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Uczestnicy mają się spotkać o godz. 12 na miejskiej wyspie Łasztownia i przejechać ulicami miasta. Rajd ma się zakończyć na Wałach Chrobrego. Organizatorzy apelowali do uczestników, aby nie wychodzili z samochodów; przewidzieli też nagrody za najlepiej przystrojone auto.
Msza św. za Ojczyznę podczas wojewódzkich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. św. Ottona w Pyrzycach o godz. 11.30. Mszy przewodniczył będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. O godz. 18 msza za ojczyznę, którą celebrował będzie bp Henryk Wejman, odprawiona zostanie w szczecińskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła.
Ze względu na pandemię także w Koszalinie 11 listopada nie odbędą się tradycyjne uroczystości patriotyczne. Prezydent miasta Piotr Jedliński, parlamentarzyści i przedstawiciele Garnizonu Koszalin złożą jedynie wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. By nie tworzyć zgromadzenia, magistrat poprosił o niepodawanie do publicznej wiadomości godziny tego wydarzenia.
Narodowe Święto Niepodległości Koszalin uczci wirtualnie. W internetowej przestrzeni pokazane zostaną wystawy "Umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy II RP" oraz "Polska w XX wieku", odbędzie się konkurs z nagrodami książkowymi dla uczestników spotkania "95 lat Grobu Nieznanego Żołnierza", a także planowane jest wydarzenie pod hasłem: "Samochodowa Poczta Specjalna". Wirtualne obchody 11 listopada organizowane przez Archiwum Państwowe można będzie śledzić na profilu facebookowym instytucji.
Stacjonarna wystawa, zainstalowana już w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, udostępniona zostanie zwiedzającym dopiero po wyjściu Koszalina z czerwonej strefy epidemicznej.
W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej msza św. za ojczyznę w koszalińskiej katedrze odprawiona zostanie o godz. 10 pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Godzinę wcześniej w konkatedrze w Kołobrzegu odprawi ją bp pomocniczy Krzysztof Włodarczyk.
autorki: Elżbieta Bielecka, Inga Domurat
emb/ ing/ jann/