Wystawy „Nie zapomnisz" i „Szaleństwo rokoka”, przedsięwzięcie edukacyjne „Centrum dawnych technik garncarskich” i projekt naukowy „Badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich” to wydarzenia, które zdobyły nagrody w konkursie „Wydarzenie muzealne Dolnego Śląska”.
Laureatów drugiej edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski ogłoszono w piątek podczas uroczystości w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
W konkursie wzięło udział 20 dolnośląskich muzeów, które zgłosiły po jednym projekcie zrealizowanym w 2023 r. Przyznano łącznie 13 nagród, a kryteriami wyróżnienia były innowacyjność projektów oraz ich potencjał promocyjny i kulturowy.
„Organizując konkurs +Wydarzenia muzealne roku+, chcieliśmy uhonorować twórców najciekawszych projektów, które nie tylko promują instytucje, ale także nasz region. Dolnośląskie muzea mają ogromny potencjał, który przyczynia się do umacniania tożsamości kulturowej i rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku” – powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Jarosław Rabczenko.
W kategorii wystawa historyczna pierwsza nagroda przypadła Muzeum Etnograficznemu – Oddziałowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.
W kategorii wystawa sztuki pierwsze miejsce zdobyło Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)”.
W kategorii przedsięwzięcia edukacyjne niezwiązane z wystawami czasowymi pierwszą nagrodę przyznano Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za projekt „Centrum dawnych technik garncarskich – nowa, atrakcyjna i przyjazna edukacja ceramiczna”.
Z kolei w kategorii projekty naukowo-badawcze pierwsze miejsce przypadło Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za „Badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich – mapa papierni”.(PAP)
pdo/ miś/