Nowo wybudowana siedziba Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) została otwarta w Bydgoszczy. Budowa obiektu o powierzchni ponad 3,5 tys. m kw. trwała od końca 2018 r., a cała inwestycja kosztowała ponad 39 mln zł.
"To wspaniały, nowoczesny budynek. Dobrze, że powstał. Kapitałem IPN nie są nawet tak wspaniałe budynki, to są ludzie tu pracujący już od ponad 20 lat. Dzisiaj zyskują nowe, godne warunki do pracy. Spotykamy się w delegaturze, ale w IPN nigdy nie zatrzymujemy się, planujemy nasze działania do przodu. Od kilku miesięcy czynimy starania, a będziemy to robić jeszcze mocniej, żeby delegatura w Bydgoszczy stała się oddziałem. Prezes IPN nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale liczymy na wsparcie posłów" - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.
W czasie uroczystości zaprezentowano przekazany Delegaturze przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma. „To jedno z największych osiągnięć intelektualnych polskich matematyków, kryptologów, w tym bydgoszczanina Mariana Rejewskiego” – podkreślił J. Szarek.
W czasie uroczystości zaprezentowano przekazany Delegaturze przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma. "To jedno z największych osiągnięć intelektualnych polskich matematyków, kryptologów, w tym bydgoszczanina Mariana Rejewskiego" - podkreślił Szarek.
Prezes IPN zapowiedział też, że sala konferencyjna w bydgoskiej delegaturze będzie nosić imię Rejewskiego. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w ciągu dwóch lat i kilku miesięcy powstała tak okazała siedziba.
Przewodniczący Kolegium IPN Wojciech Polak powiedział, że nowoczesna siedziba Delegatury IPN to wielkie osiągnięcie prezesa Szarka i jego współpracowników, pierwszy obiekt zbudowany od podstaw na potrzeby Instytutu.
"Pamięć historyczna, którą krzewi IPN, to nie jest jakaś prymitywna propaganda. Pamięć historyczna to jest krzewienie prawdy. Nie chodzi o to żeby upiększać historię Polski, ona i tak jest dostatecznie piękna. Nie są potrzebne żadne zabiegi, wystarczy pisać prawdę, ale o tę prawe trzeba się ubiegać. Prawda jest potrzebna jak powietrze. (…) Pojawiają się niemądre głosy, że po co IPN. To byłoby tragedią dla całej Polski. IPN wypełnia niezwykle waż zadania, a w ostatnich latach, za czasów prezesa Szarka praca została zintensyfikowana i podjęta na wielu płaszczyznach" - mówił Polak.
Siedziba Delegatury IPN w Bydgoszczy to nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek z jedną kondygnacją podziemną o powierzchni użytkowej 3,5 tys. m kw. w centrum Bydgoszczy. Znajdują się w nim m.in.: przestronne archiwa, czytelnia naukowa, biura, pracownia obróbki dokumentów, sala konferencyjna na 150 osób, sale do zajęć edukacyjnych.
Budynek stanął na działce przekazanej na ten cel w 2016 r. Skarbowi Państwa decyzją Rady Miasta Bydgoszczy. Dotychczas Delegatura korzystała z pomieszczeń wynajmowanych od urzędu miasta. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pat/