W tej chwili realizowanych jest 150 różnych procesów restytucyjnych w 15 krajach, a wkrótce w Wielkiej Brytanii będę odbierał dzieła sztuki, które właśnie zostały zwrócone Polsce. Odzyskiwanie dzieł sztuki to jest jeden z priorytetów mojego resortu – powiedział PAP w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
"Oprócz Wielkiej Brytanii będę także w Nowym Jorku, gdzie między innymi będę odbierał dzieła sztuki, które zostały zwrócone Polsce" - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i dodał, że w planach ma również odwiedzenie instytucji polonijnych.
Zdaniem ministra Francja czy Niemcy od lat mają możliwości wspierania własnych instytucji poza granicami kraju. "My nie mieliśmy, nasi poprzednicy nie zadbali o to. A w tej chwili w Paryżu będziemy podpisywali pierwszy raz umowę o tym, że słynna Biblioteka Polska w Paryżu, gdzie są pamiątki po Mickiewiczu, będzie wspierana bezpośrednio przez polski rząd" - wyjaśnił. "Będziemy mogli tam płacić pensje ludziom, którzy będą tę polską instytucję prowadzili w lepszych warunkach i na wyższym poziomie. Po prostu jesteśmy skuteczni" - stwierdził.
Podkreślił, że "odzyskiwanie dzieł sztuki to jest jeden z priorytetów resortu". "W tej chwili realizowanych jest 150 różnych procesów restytucyjnych w 15 krajach. Niedługo będę krótko w Wielkiej Brytanii, gdzie będę odbierał dzieła sztuki, które właśnie zostały zwrócone Polsce" - powiedział. W minionym tygodniu polskie straty wojenne – grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach – zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczasowi posiadacze dzieł podjęli decyzję o ich bezwarunkowym zwrocie do macierzystych zbiorów.
Minister Gliński dodał, że z jednej strony krytykowana jest "kompletna nieudolność do rządzenia i nieudolność władz Warszawy, które nie realizują podstawowych inwestycji dla miasta, a z drugiej strony pokazujemy, że potrafimy być skuteczni". Zwrócił też uwagę, że od 2014 r. w Pałacu Kultury i Nauki nie jest realizowany przez władze Warszawy remont Sali Kongresowej, która od roku jest zamknięta. "Zamknęli Salę Kongresową w Pałacu Kultury i Nauki i jej nie remontują" - przypomniał.
Przypomniał, że miasto wypowiedziało umowę Muzeum Techniki, która zostało wyremontowane przy wsparciu rządu. "Przejęliśmy, spłaciliśmy długi, wyremontowaliśmy, zrobiliśmy nowe ekspozycje i otworzyliśmy. Już ponad rok działa Muzeum Techniki, więc można, tylko trzeba chcieć, trzeba być energicznym" - powiedział. Podkreślił, że "trzeba mieć odpowiedzialność w sobie, w sercu, bo polityk musi mieć przekonanie emocjonalne, że jego obowiązkiem jest realizacja dobra publicznego dla ludzi i musi tę rzecz robić". "I dlatego uważam, że my w dużej mierze jesteśmy wiarygodni, bo po prostu dowozimy tematy, realizujemy inwestycje, oni tego nie robią" - podsumował minister.(PAP)
Cała rozmowa dostępna na https://wideo.pap.pl/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/minister-glinski-niemcy-wciaz-lamia-reguly-polityki-miedzynarodowej
Rozmawiała: Anna Nartowska
Autorki: Anna Nartowska, Agnieszka Gorczyca
an/ ag/ godl/