Ofiary nazistowskiej akcji T4, polegającej na eliminacji osób „niewartych życia”, czyli pacjentów szpitali psychiatrycznych są bohaterami książki Izabeli Buckiej, na podstawie której Stowarzyszenie Soundsitive Studio z Łodzi przygotowało audiobook. Będzie on dostępny w sieci od wtorku.
Program Aktion T4 (Akcja T4), którego celem była eliminacja ludzi niedorozwiniętych psychicznie i fizycznie, przewlekle chorych czy niepoczytalnych, realizowany był przez Niemców w latach 1939-1944. Całkowita liczba ofiar akcji nie jest znana. Szacuje się, że w Polsce podczas II wojny światowej zamordowano ponad 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych.
Już we wrześniu i październiku 1939 r. Niemcy zaczęli mordować pacjentów szpitali psychiatrycznych na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Działaniami tymi najpierw objęte zostały zakłady psychiatryczne w Kraju Warty - w Owińskach koło Poznania, w Dziekance koło Gniezna, w Kościanie, w Warcie i Kochanówce koło Łodzi, w Gostyninie oraz na Pomorzu - w Świeciu nad Wisłą i Kocborowie koło Starogardu Gdańskiego.
Całkowita liczba ofiar akcji nie jest znana. Szacuje się, że w Polsce podczas II wojny światowej zamordowano ponad 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych.
Stowarzyszenie Soundsitive Studio przywołuje tę zapomnianą historię w swojej najnowszej produkcji - audiobooku "Ale mnie strzeż od wszelkiego złego" na podstawie powieści Izabeli Buckiej o tym samym tytule, wydanej przez Wydawnictwo Novae Res. Bohaterami książki pisarki, na co dzień związanej z regionem łódzkim, są pacjenci szpitala psychiatrycznego w Warcie.
"Napisanie tej książki było dla mnie wewnętrzną koniecznością. Wierzyłam i wierzę w to, że opowiedzenie tej historii jest istotne i potrzebne. Musiała ujrzeć światło dzienne i poruszyć czytelników. Jej bohaterowie na to zasługują" - podkreśliła autorka.
Audiobook to kilkunastogodzinna dźwiękowa opowieść, jej lektorką jest Małgorzata Kozak. Premierę pierwszego odcinka zaplanowano na 12 października, kolejne będą publikowane co tydzień. Audiobook będzie dostępny na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku oraz na licznych platformach podcastowych, takich jak Spotify, Apple Podcast czy Spreaker.
"Pracując nad dźwiękową interpretacją powieści Izabeli Buckiej staraliśmy się jak najbardziej sugestywnie oddać klimat tamtych tragicznych wydarzeń. Ze względu na swoją skalę oraz trudną tematykę projekt stanowi dla nas ciekawe wyzwanie" - zaznaczył prezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio Maciej Sztąberek.
Akcja T4 to bardzo ważny, choć praktycznie nieobecny w świadomości społecznej temat - podkreśla dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska.
Patronat nad projektem objęło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które wspiera działania związane z promocją przedsięwzięcia. Zdaniem dyrektorki Centrum Dialogu Joanny Podolskiej Akcja T4 to bardzo ważny, choć praktycznie nieobecny w świadomości społecznej temat.
"Od lat w swoich działaniach edukacyjnych podejmujemy temat zapomnianych ofiar II wojny światowej, byliśmy też merytorycznie zaangażowani, gdy w 2013 roku - dzięki inicjatywie osób prywatnych i zbiórce publicznej - umieszczana była pamiątkowa tablica poświęcona zamordowanym pacjentom szpitala psychiatrycznego w Kochanówce - obecnie to szpital im. Babińskiego w Łodzi. Przypominanie o takich wydarzeniach jest niezwykle ważne" - stwierdziła Podolska.
Zadanie "Audiobook +Ale mnie strzeż od wszelkiego złego+ - dźwiękowa opowieść o akcji T4" jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. (PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ robs/