W Muzeum Historii Polski w Warszawie 29 października zostanie zaprezentowana online seria audiobooków „Klasycy polskiej historiografii”. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku i kanale YouTube MHP.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy MHP Marek Stremecki, w spotkaniu wezmą udział: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, inicjator realizacji cyklu Antoni Pawlicki, Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, oraz aktorki Magdalena Górska i Agnieszka Więdłocha.
"Piłsudski, Łoziński, Tokarz, Żeleński-Boy – to autorzy, których dzieła w wersji dźwiękowej można znaleźć na stronie MHP. Czytają Magdalena Górska, Antoni Pawlicki i Agnieszka Więdłocha" - napisano w przesłanej PAP informacji.
Pomysł nagrania audiobooków zrodził się na wiosnę w czasie zamknięcia teatrów. "Kiedy wszyscy siedzieliśmy w domu, sięgnięcie do książek było naturalnym odruchem" – powiedział inicjator projektu, aktor Antoni Pawlicki, cytowany w komunikacie.
Do inicjatywy dołączyło MHP, które udostępniło swoją stronę internetową, na której są zamieszczane audiobooki.
"MHP z entuzjazmem i przyjemnością zaangażowało się w projekt zaproponowany przez Antoniego Pawlickiego. Produkcja audiobooków wpisuje się w cykl działań internetowych, który uruchomiliśmy wiosną w odpowiedzi na pandemię. Chcemy przypomnieć kilka świetnych książek o historii Polski i udowodnić, że dobrze napisane dzieła historyczne mogą być równie ciekawe, a może nawet ciekawsze niż literacka fikcja" – powiedział dyrektor MHP Robert Kostro, cytowany w informacji.
Muzealnicy wybrali pięć lektur do nagrania. Są to, m.in.: "Noc 22 stycznia 1863 r." Józefa Piłsudskiego (czyta Antoni Pawlicki), "Życie polskie w dawnych wiekach (wiek XVI-XVIII)" Władysława Łozińskiego (czyta Magdalena Górska), oraz "Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII w." tego samego autora (czyta Antoni Pawlicki).
Zapowiedziano, że "w przygotowaniu są kolejne 2 części serii publikowane co czwartek: Wacław Tokarz, +Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)+, którą czyta Antoni Pawlicki, a także Władysław Żeleński-Boy, +Marysieńka Sobieska+, którą przeczyta Agnieszka Więdłocha".
"Zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek. Mamy nadzieję, że zachęceni nagraniami tych kilku książek, sięgną po kolejne" – napisał Wojciech Kalwat z MHP, który uczestniczył w wyborze lektur.
Spotkanie będzie transmitowane online 29 października od godz. 12 na kanale YouTube muzHPtv i na Facebooku Muzeum z możliwością czatu.
Nagrania audiobooków zostały przygotowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci"”, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/