Z okazji przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką fundacja From the Depths przygotowała dla nich niespodziankę. Sprawiedliwi z Warszawy i okolic dostali z tej okazji specjalny posiłek i słodkości.
"To jest niesamowite być częścią tak ważnej akcji" - podkreślił Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, mówiąc o posiłkach, które dla Sprawiedliwych przygotowało kilka stołecznych restauracji. "Robimy wszystko, by pokazać tym ludziom, jak bardzo o nich dbamy i ich kochamy, a szczególnie w dzień jak ten" - dodał.
Jedzenie i słodkości dostali wszyscy Sprawiedliwi, którzy mieszkają w Warszawie lub okolicy. Jedna z takich osób to Witold Lisowski, uczestnik powstania warszawskiego, a także dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w latach 1984–1989. W 1994 roku został nagrodzony, wraz z matką, tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za ukrywanie podczas II wojny światowej Józefa Inwentarza.
W akcji z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów wzięły udział nie tylko restauracje, które przygotowały jedzenie, ale także Global Shapers Warsaw, czyli organizacja powołana przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. "Byli to ludzie (Sprawiedliwi - PAP), którzy wykazali się troską o innych w czasach, w których było to ryzykowne. Dlatego zdecydowaliśmy się na udział w organizacji posiłków dla nich. My również w symboliczny sposób chcieliśmy okazać im swoją troskę" - powiedziała Sara Pietryszyk z tej organizacji.
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
"To jest niesamowite być częścią tak ważnej akcji" - podkreślił Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, mówiąc o posiłkach, które dla Sprawiedliwych przygotowało kilka stołecznych restauracji. "Robimy wszystko, by pokazać tym ludziom, jak bardzo o nich dbamy i ich kochamy, a szczególnie w dzień jak ten" - dodał.
Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 roku – "w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".
Tytulatura Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nawiązuje do żydowskiej tradycji. Termin ten oznaczał nie-Żydów, którzy byli ludźmi dobrymi i bogobojnymi. Również na medalu przyznawanym Sprawiedliwym jest wybita sentencja z Talmudu – "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" (Talmud Babiloński, Sanhedryn, 37a).
Ratujący Żydów w czasie Zagłady odznaczani są za aktywną działalność na rzecz ocalenia jednego lub więcej Żydów. Okazywana pomoc mogła mieć formę działalności indywidualnej lub zorganizowanej i polegała np. na doraźnym lub długotrwałym ukrywaniu, organizowaniu kryjówek, ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów, pieniędzy, żywności czy leków. Tytuł Sprawiedliwego może zostać nadany za życia lub pośmiertnie. O przyznanie honorowego tytułu mogą występować ocaleni oraz ich krewni, a w wyjątkowych sytuacjach zgłoszenia mogą składać ratujący, krewni ratujących, a także świadkowie wydarzeń.
Sprawiedliwi honorowani są podczas uroczystych ceremonii, które odbywają się na całym świecie. Otrzymują wówczas medal i dyplom honorowy, a ich nazwiska zostają wyryte na pamiątkowej tablicy w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.
Wśród polskich Sprawiedliwych medalem zostali odznaczeni m.in. Władysław Bartoszewski (1965), Irena Sendlerowa (1965), Jan i Antonina Żabińscy (1965), Jan Karski (1975), Igor Abramow-Newerly (1982), Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie (1988), Aleksander Kamiński (1991), Eryk Lipiński (1991), Józef i Wiktoria Ulmowie (1995). (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ jann/