W położonej na lewym brzegu Wisły dzielnicy Płocka – Radziwie odsłonięto w czwartek pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatorami jego budowy byli m.in. żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fundusze na realizację przedsięwzięcia pochodziły ze zbiórki.
Obelisk o wysokości 4 metrów pokryty czarnym granitem, na którym widnieje wizerunek orła oraz inskrypcja pochodząca z roty przysięgi żołnierzy AK, a także napisy: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i „Chwała Bohaterom”, stanął na terenie stadionu Klubu Sportowego „Stoczniowiec”.
„Pomnik poświęcony żołnierzom AK ma upamiętniać ich trud i poświęcenie. To także lekcja historii, przekaz dla młodzieży, aby pamiętała o tamtych czasach i ludziach, którzy walczyli o Polskę” - powiedział st. kpr. Cezary Okraszewski, żołnierz 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, zarazem członek powołanego w lutym 2022 r. Stowarzyszenia Budowy Pomnika AK w Płocku.
Jak dodał kpr. Rafał Nagadowski, prezes Stowarzyszenia Budowa Pomnika AK w Płocku, zarazem współautor wraz ze st. kpr. Okraszewskim projektu obelisku, „żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są spadkobiercami AK”. „To był też jeden z powodów podjęcia inicjatywy budowy pomnika” - podkreślił.
Podczas odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom AK prezydent Płocka Andrzej Nowakowski powiedział, że uroczystość ta jest „hołdem składanym bohaterom polskiej historii”. „Ich tragiczne losy, niezłomność, patriotyzm, gotowość oddania życia za ojczyznę, zwłaszcza dziś, gdy tuż za naszą wschodnią granicą Ukraińcy walczą o swoją wolność, nabiera szczególnego wymiaru” - podkreślił.
Prezydent Płocka stwierdził, że postawa żołnierzy AK jest przesłaniem, iż „polskiej ziemi żaden najeźdźca nigdy nie dostanie, że zawsze będą tutaj dziesiątki, setki tysięcy, miliony ludzi, gotowych oddać swoje życie za wolność Polski, za wolność ojczyzny”. „Niech ten pomnik będzie także tego świadectwem” - dodał Nowakowski.
W komitecie honorowym budowy w Płocku pomnika upamiętniającego żołnierzy AK znaleźli się m.in. żołnierz AK Katarzyna Rabińska-Nowakowska, ps. „Kasia”, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek Mazowsza Adam Struzik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Filip Musiał oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Budowę obelisku wsparły Fundacja Orlen, samorząd Mazowsza i Płocka oraz lokalni przedsiębiorcy.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w liście do inicjatorów budowy w Płocku pomnika oraz uczestników uroczystości jego odsłonięcia podziękował za upamiętnienie żołnierzy AK. Przypomniał zarazem o 81. rocznicy powołania AK. „Umiłowanie ojczyzny było silniejsze niż obawa o własne życie. To wspaniały przekaz dla potomnych, że mając takie córki i synów, Polska nigdy nie zginie” - podkreślił w liście minister Kasprzyk.
Armia Krajowa jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w Europie podczas II wojny światowej. Powstała rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej. AK działała na terenach Polski okupowanych przez Niemcy i ZSRR. W 1944 r. AK liczyła blisko 400 tys. żołnierzy.
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy AK zbiegło się z obchodami 100-lecia przyłączenia do Płocka obecnej dzielnicy tego miasta - Radziwie. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ aszw/