W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie upamiętniono we wtorek pracowników tej publicznej rozgłośni, którzy we wrześniu 1939 r. – w zaatakowanej przez hitlerowskie Niemcy Warszawie – podnosili na duchu mieszkańców stolicy i całej Polski.
Polskie Radio przypomniało, że we wtorek mijają 82 lata od apelu prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który nawoływał mieszkańców miasta do zaangażowania się w działania obronne oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności.
To wyzwanie - jak przypomniano w przesłanym PAP komunikacie - podjęli pracownicy rozgłośni Polskiego Radia. "Dzięki ich heroicznej postawie i ofiarności rozgłośnia Polskiego Radia nadawała nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku, podnosząc na duchu mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej Ojczyzny" - podkreślono.
Tablicę pamiątkową, poświęconą radiowcom odsłonili wspólnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Podczas uroczystości zaprezentowano również wystawę przedstawiającą najważniejsze osoby, miejsca i wydarzenia dla rozgłośni z września 1939 roku, którą to ekspozycję otworzyła dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska.
Prezes Polskiego Radia podkreślając, że jest dumna z tego, że może w symboliczny sposób uczcić pamięć zasłużonych dla kraju osób, wyraziła także nadzieję, że ich przykład "pomoże nam przez kolejne dziesięciolecia spełniać ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa". "Jako publiczny nadawca Polskie Radio towarzyszy bowiem swoim odbiorcom zarówno w ich codzienności, jak i w ważnych momentach dla całego kraju" - dodała Kamińska, cytowana w komunikacie.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych ocenił, że obecna uroczystość jest "hołdem wobec pracowników Polskiego Radia, bohaterów Ojczyzny". "Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. Jego głównym zadaniem było służenie dobru kraju. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli – działania na rzecz polskiej racji stanu. Bohaterstwo pracowników rozgłośni z września 1939 roku jest dla nas wszystkich napomnieniem, abyśmy dobrze naszej Ojczyźnie i Polskiemu Radiu" - zaznaczył Czabański.
Polskie Radio podało też, że dzięki jego pracownikom, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje codzienne obowiązki zawodowe, mieszkańcy całego kraju nie tylko byli informowani na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach i dynamicznej sytuacji, ale zachowywali też poczucie solidarności.
We wrześniu 1939 roku nagrywano wszystkie audycje i komunikaty na płyty stalowe, które ukryto. Kilka miesięcy temu płyty te zostały wpisane na Listę Krajową UNESCO.
"Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń. Radio w tamtych trudnych momentach uzyskało nowy wymiar swojej pracy. Okazało się, że może służyć społeczeństwu w inny sposób, niż do tej pory, a społeczeństwo odpowiedziało na to bardzo entuzjastycznie. Polskie Radio było uznawane za najbardziej wiarygodny przekaźnik komunikatów władzy – powiedziała dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
"We wrześniu 1939 roku nagrywano wszystkie audycje i komunikaty na płyty stalowe, które ukryto. Kilka miesięcy temu płyty te zostały wpisane na Listę Krajową UNESCO" – dodała Berus-Tomaszewska.
Polskie Radio - jak informuje - jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. (PAP)
nno/ dki/