Wyrażamy wdzięczność tym, którzy strzegą naszych granic, a tym samym bronią naszej niepodległości – napisali w apelu weterani walk o niepodległość, kombatanci oraz działacze opozycji antykomunistycznej kierując te słowa do żołnierzy, policjantów i strażników granicznych.
O apelu poinformowano m.in. na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Gdzie podano: Weterani walk o Niepodległość, kombatanci Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Sybiracy, żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego oraz działacze opozycji antykomunistycznej, w przesłaniu kierowanym do żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji wyrazili solidarność i wsparcie dla ich działań w obronie wschodniej granicy Polski.
"My, weterani walk o Niepodległość, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w PRL z powodów politycznych, wyrażamy wdzięczność Tym, którzy strzegą naszych granic, a tym samym bronią naszej niepodległości jako wartości najważniejszej w życiu narodu i państwa polskiego" – napisano w apelu.
"My, weterani walk o Niepodległość, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w PRL z powodów politycznych, wyrażamy wdzięczność Tym, którzy strzegą naszych granic, a tym samym bronią naszej niepodległości jako wartości najważniejszej w życiu narodu i państwa polskiego" – napisano w apelu. "Jesteśmy z Wami żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. Dziękujemy Wam za Waszą służbę dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - podkreślono.
Jak podano w informacji, wśród kilkudziesięciu sygnatariuszy apelu są m.in: sędzia Bogusław Nizieński – żołnierz AK, przewodniczący Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Zofia Romaszewska – przewodnicząca Rady do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych; Janusz Maksymowicz – powstaniec warszawski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; płk Leonard Kapiszewski – żołnierz AK, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP; płk Waldemar Kruszyński – żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość; Stanisław Zalewski – prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych; Józef Walaszczyk – żołnierz AK; Andrzej Chyłek – działacz opozycji antykomunistycznej i prezes Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego; ks. Infułat Jan Sikorski – kapelan Solidarności i więzionych w stanie wojennym.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z presją migracyjną ze strony Białorusi, która według UE prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.
Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z presją migracyjną ze strony Białorusi, która według UE prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.(PAP)
Autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ mir/