
Zabytkowy inkunabuł powrócił do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Starodruk odnaleziono na aukcji internetowej warszawskiego antykwariatu – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Późnośredniowieczny starodruk, zawierający zbiór traktatów religijnych oraz kazań, odnalazł dr Przemysław Pawlak z Biblioteki Teatru Narodowego w Warszawie, który o swoim odkryciu powiadomił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starodruk zauważył w 2024 r,. kiedy został wystawiony na sprzedaż na aukcji internetowej warszawskiego antykwariatu.
Pracownicy ministerstwa przeprowadzili oględziny obiektu i zrekonstruowali jego proweniencję. Nawiązali także kontakt z posiadaczem inkunabułu – artystą plastykiem Krzysztofem Burnatowiczem, który – po zapoznaniu się z historią zabytku – podjął decyzję o jego zwrocie do macierzystych zbiorów muzealnych.
Zdaniem MKiDN powrót odzyskanego obiektu do Kalisza ma ogromne znaczenie, ponieważ w czasie I i II wojny światowej miasto zostało doszczętnie obrabowane, także z księgozbiorów. W czasie II wojny światowej ziemia kaliska została przyłączona bezpośrednio do Rzeszy i weszła w skład Kraju Warty (niem. Wartheland). W pierwszym roku okupacji zniszczeniu uległo ponad 80 proc. zbiorów muzealnych, a książkami z kaliskich księgozbiorów w 1942 r. zasypano kanał Babinka. W 1978 r. na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń na kaliskich Plantach postawiono pomnik książki.
Inkunabuły to książki wydane od momentu wynalezienia druku, czyli od 1445 roku, do końca 1500 roku.
„Cenny starodruk należał pierwotnie do zbiorów księdza Jana Sobczyńskiego (1861-1942), który jeszcze przed II wojną światową przekazał kaliskiemu muzeum część swojego księgozbioru, w tym inkunabuł wraz z traktatem Mikołaja z Błonia +Tractatus sacerdotalis de sacramentis deque divinis officiis et eorum administrationibus+” – poinformowano w komunikacie.
O tym, że traktat przed wojną znajdował się w zbiorach publicznych, świadczy artykuł Jana Fedeckiego opublikowany w 1930 r. w gazecie „ABC – wiadomości kaliskie”. Fedecki, opisując zbiory działu historycznego biblioteki Muzeum Ziemi Kaliskiej, wskazał datę – 1490 r., początek tytułu „Tractatus sacerdotalis” i drukarza Martina Flacha. (PAP)
bak/