Nie żyje Wojciech Walczak, w 1981 r. przywódca łódzkiego strajku studenckiego, protestu, który doprowadził do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wojciech Walczak zmarł po ciężkiej chorobie, w wieku 64 lat – powiedział PAP jego kolega z pamiętnego strajku Zbigniew Natkański.
Strajk, którego ówczesny student psychologii Wojciech Walczak był jednym z liderów, rozpoczął się 21 stycznia 1981 r., a zakończył się prawie miesiąc później, 18 lutego. Walczak był przewodniczącym Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej prowadzącej negocjacje z rządową Komisją Międzyresortową w trakcie strajku studentów łódzkich uczelni. Był sygnatariuszem tzw. porozumień łódzkich, które doprowadziły do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Kolega zmarłego, także uczestnik łódzkiego strajku z 1981 r. Zbigniew Natkański, poinformował PAP o śmierci Wojciecha Walczaka.
"Zmarł po ciężkiej chorobie" – powiedział. "To był wspaniały człowiek, bardzo koleżeński i bardzo wrażliwy" – wspominał. "To między innymi dzięki jego determinacji porozumienie łódzkie i rejestracja NZS doszły do skutku. Podczas protestu Wojtek wykazał się zdolnościami organizacyjnymi. Miał też talent negocjacyjny" – mówił o zmarłym Natkański.
Już wcześniej Walczak zetknął się z opozycją niepodległościową. "Od 1978, jako uczeń IX LO w Łodzi, uczestnik ROPCiO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela – PAP), w tym spotkań Klubu Swobodnej Dyskusji w Łodzi, drukarz i kolporter niezależnego pisma +Opinia+ oraz publikacji Wydawnictwa im. Konstytucji 3 Maja" – napisano w "Encyklopedii Solidarności". Walczak był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa. Pod jej obserwacją był do 1988 roku.
Od 1990 r. do 1994 r. Wojciech Walczak był kuratorem oświaty w Łodzi, był m.in. dyrektorem Departamentu Kształcenia i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej i szefem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.
W latach 1994–1998 sprawował mandat radnego Rady Miasta Łodzi z listy konserwatywnego Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego, był też radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego z listy PiS. Od. 1989 r. do 2001 r. był członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Od 2001 r. do 2007 r. Walczak działał w PiS, a od 2007 r. w Prawicy RP.
W 2016 r. odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności. Wojciech Walczak miał 64 lata. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ joz/