Na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” w Salonie DESA Unicum prezentowane są obrazy przedstawicieli surrealizmu we współczesnym malarstwie polskim, m.in. Wojciecha Siudmaka, Zdzisława Beksińskiego, Kazimierza Mikulskiego, Rafała Olbińskiego, Ewy Kuryluk.
Dzieła Wojciecha Siudmaka znajdują się w kolekcjach na całym świecie i są symbolami graficznymi takich imprez jak m.in. Festiwal w Cannes. Siudmak miał m.in. retrospektywną wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Jednak to wystawa na wieży Eiffla oraz na fasadzie świątyni Ramzesa III w Egipcie przyniosły artyście największy rozgłos i uznanie. „Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej” – tak o artyście mówił Federico Fellini, wybitny włoski reżyser. Z kolei George Lucas pisał o Siudmaku „Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii”.
Świat przedstawiany na obrazach Siudmaka przepełniony jest symboliką. Artysta chętnie obrazuje fantastyczne postaci. Inspiracje czerpie z dorobku fizyków i astrofizyków, interesuje go stworzenie nowego spojrzenia na rzeczywistość. Na wystawie „Surrealizm i Realizm magiczny” w DESA Unicum zobaczyć można będzie jego pracę „Poza czasem”.
Z kolei malarstwo Zdzisława Beksińskiego, kolejnego wybitnego przedstawiciela surrealizmu, jest pełne mroku. Budzi przerażenie, potęguje napięcie i wrażenie wszechogarniającego smutku. Artysta często ukazywał postaci ludzkie o zdeformowanym ciele, związane i zniewolone. Dramat nie rozgrywał się tylko na obrazach, ale i w życiu samego artysty. W 2005 roku Beksiński został brutalnie zamordowany we własnym domu. Sprawcą okazał się 19-letni syn kobiety, która pracowała jako pomoc domowa artysty. Wcześniej w wyniku choroby, Beksiński stracił żonę. Rok po jej śmierci ich syn Tomasz, dziennikarz radiowy i prezenter, popełnił samobójstwo w Wigilię Bożego Narodzenia. O Beksińskich nakręcony został głośny film „Ostatnia rodzina”, nagrodzony m.in. Orłem i Paszportem Polityki. Na wystawie w DESA Unicum pojawi się praca Beksińskiego zatytułowana „BŻ”.
Pełne fantazji i malarskich metafor prace, ale zdecydowanie pogodniejsze, tworzy Rafał Olbiński. W 1995 r. otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. Rok wcześniej został z kolei nagrodzony za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu. Malarstwo Olbińskiego porównywane bywa, trochę wbrew samemu artyście, do surrealistycznej twórczości René Magritte’a, a on sam nazywany jest „księciem surrealizmu”. W DESA Unicum pokazany zostanie jego obraz „Powierzchowna analogia”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace m.in. Tomasza Sętowskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Ewy Kuryluk i Kazimierza Mikulskiego.
18 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w domu aukcyjnym DESA. Aukcja on-line transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Surrealizm i Realizm Magiczny” trwać będzie od 11 do 18 czerwca 2020 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie; 18 odbędzie się on-line licytacja prac. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/