W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę w ratuszu dzielnicy Praga 2 otwarta została wystawa rysunków dziecięcych z Polski i Ukrainy. Polskie malowano bezpośrednio po II wojnie światowej. Ukraińskie powstawały w 2022 roku.
„Są małe, a już muszą zmieścić w sobie tyle nieszczęścia” - powiedział podczas otwarcia wystawy ukraiński chargé d’affaires Witalij Usaty. Poinformował, że w czasie agresji zabito około 450 dzieci.
„Rosja nie potrafi wygrać w sprawiedliwej walce z armią ukraińską, więc prowadzi walkę tchórzliwą z dziećmi i cywilami” – oświadczył.
Przedstawiciel jednego z organizatorów dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj przypomniał, że wystawa jest otwierana nie tylko w zbliżającą się rocznicę rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, ale także w dniu, który na Ukrainie obchodzony jest jako Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Tym mianem określani są na Ukrainie polegli w czasie walk na Majdanie w Kijowie w 2014 r.
„Już od dziewięciu lat Ukraińcy muszą przypominać światu o swoim pragnieniu wolności, o pragnieniu, aby rządzić się po swojemu. Niestety, jak mówią słowa jednej z polskich piosenek lat wojny: bo wolność krzyżami się mierzy” - zauważył Ruczaj.
Minister obrony Czech Jana Czernochova, która jest radną dzielnicy Praga 2, a zanim została szefową resortu obrony, była burmistrzem dzielnicy, w rozmowie z polskimi mediami zwróciła uwagę, że dzieci są najbardziej wrażliwym elementem świata i reagują bardzo prawdziwie; w ich rysunkach widoczna jest rozpacz, ale też nadzieja.
„Dla dobra tych dzieci i następnego pokolenia musimy zrobić wszystko, co możemy jako kraje zachodnie, żeby im pomóc, żeby wojna skończyła się jak najszybciej i żeby mogli żyć zupełnie normalnie, tak jak dotąd żyli” – powiedziała Czernochova.
Demonstrowane na wystawie polskie rysunki pochodzą z Polskich Archiwów Państwowych, a ukraińskie zostały zebrane w ramach projektu „Mamo, widzę wojnę”. W Czechach były już pokazywane we wrześniu 2022 r na terenie Pomnika Mauzoleum Lidice. Będą prezentowane w Brnie.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/