XIX wiek

29.04.2013 aktualizacja 19.07.2016

Wernisaż wystawy "Alfred Wierusz-Kowalski"

Wystawę pt. "Alfred Wierusz-Kowalski" można oglądać od poniedziałku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, gdzie urodził się artysta. To nowa aranżacja wystawy, która istniała w muzeum od wielu lat. W poniedziałek odbył się wernisaż nowej ekspozycji. Jest na niej około 100 eksponatów, w tym obrazy, szkice, dokumenty, meble pochodzące z pracowni Alfreda Wierusz-Kowalskiego, a także filmy o artyście.

Jak wyjaśniła PAP kurator wystawy, Eliza Ptaszyńska, wystawa pokazuje najświetniejsze lata twórczości artysty. To jedyna stała wystawa Alfreda Wierusz-Kowalskiego w Polsce. Muzeum Okręgowe w Suwałkach posiada największe na świecie zbiory - obrazy, pamiątki i różne przedmioty - związane z artystą i jego rodziną.

Wystawa prezentowana jest w trzech salach. W pierwszej jest kilkanaście obrazów. W jej centralnym punkcie jest "Wilk" namalowany przez artystę ok. 1885 roku. Innym dziełem jest "Trojka na piaszczystej drodze", która jest eksponatem wypożyczonym od prywatnego kolekcjonera. Z kolei "Samotny Wilk" to obraz pozyskany przez muzeum kilka lat temu. W specjalnie zainstalowanej szklanej witrynie pokazano wachlarz z deseczek mahoniowych z 1883-1884 roku. Alfred Wierusz-Kowalski namalował na jego fragmencie "Jeźdźca na koniu".

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. Stała ekspozycja dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego powstała w Suwałkach w latach 70. XX wieku.

Specjalnie na wystawę wykonana została reprodukcja najsłynniejszego, nieistniejącego już obrazu artysty "Napad Wilków", który rok po śmierci malarza spłonął podczas transportu koleją. Obraz miał rozmiary 11 na 9 metrów. W suwalskim muzeum reprodukcja wykonana na pleksi ma 3 na 6 metrów.

W drugiej sali pośród kolejnych obrazów Alfreda Wierusz Kowalskiego znajdują się meble, sztalugi, szafki, krzesła, stoły i lustro. Na jednej ze ścian jest następna reprodukcja wykonana na pleksi - fotografia monachijskiej pracowni artysty. W tej części wystawy znajdują się dodatkowo dokumenty, listy, dyplomy, odznaczenia i zdjęcia.

W trzeciej sali są szkice, rysunki, małe obrazy Alfreda Wierusz-Kowalskiego. W tej sali zainstalowano ekran telewizyjny, na którym będzie wyświetlany fragment filmu dokumentalnego o życiu i twórczości artysty, nagrany w ubiegłym roku. Na kolejnym ekranie można będzie obejrzeć slajdy z widokami miejsc, gdzie malarz żył i tworzył.

Ptaszyńska powiedziała, że na wystawie chciała pokazać tylko najlepsze prace artysty, które znajdują się w zbiorach muzeum. „Chodziło mi o prace najbardziej efektowne, najlepiej świadczące o jego talencie. Nie pokazujemy tutaj pierwszych, trochę nieudanych, próbnych prac. Chciałam, by była to prezentacja jego twórczości w pełnym rozkwicie” – tłumaczyła Ptaszyńska.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział, że zastosowano multimedialne pokazy, zainstalowano ekrany dotykowe, dzięki którym można zobaczyć dużo więcej prac artysty ze zbiorów suwalskiej placówki niż to, co w oryginale wyeksponowano na wystawie.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. Stała ekspozycja dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego powstała w Suwałkach w latach 70. XX wieku. (PAP)

bur/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL