Kultura i sztuka 1945-1989

16.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa lalek z filmów Tadeusza Wilkosza w kieleckim muzeum

Ponad sto lalek z filmów wybitnego twórcy polskiej animacji Tadeusza Wilkosza można będzie od środy oglądać na wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Wystawa prezentuje oryginalne lalki zaprojektowane przez Wilkosza i w większości również przez niego wykonane. Nie zabraknie wśród nich postaci, z którymi twórca kojarzony jest najbardziej, czyli misia Colargola, małego pingwina Pik–Poka oraz trzech misiów: Bartka, Misi i Kuby.

Według autora wystawy Jacka Gonciarza, lalki Wilkosza prezentują bogactwo form o najwyższym stopniu estetyki. Najstarsze prezentowane eksponaty, jak te z filmu „Dick i jego kot”, pochodzą z początku lat 60-tych, a najnowsze powstały podczas Letniej Akademii Filmowej w Legnicy.

Dzięki wystawie dzieci dowiedzą się, jak skonstruowane są tego typu lalki i że stworzenie filmu animowanego to ciężka i czasochłonna praca - na sekundę projekcji przypadają 24 zdjęcia, co oznacza, że aby obejrzeć tak krótki moment filmu, lalkę trzeba ustawiać właśnie 24 razy.

Według autora wystawy Jacka Gonciarza, lalki Wilkosza prezentują bogactwo form o najwyższym stopniu estetyki. Najstarsze prezentowane eksponaty, jak te z filmu „Dick i jego kot”, pochodzą z początku lat 60-tych, a najnowsze powstały podczas Letniej Akademii Filmowej w Legnicy.

Gonciarz liczy na to, że wystawa będzie pretekstem do dokładniejszego spojrzenia na tradycyjną animację poklatkową, a także nakreśli różnice pomiędzy dawnymi a współczesnymi sposobami realizacji filmów animowanych. Muzealnik ma nadzieję, że ekspozycja i towarzyszące jej warsztaty zachęcą dzieci do tworzenia własnych filmowych projektów.

W dniu otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie z twórcą i prezentacja jego najpopularniejszych filmów animowanych. Lalki Wilkosza będzie można oglądać w kieleckim muzeum do 1 lipca 2012 roku.

Wilkosz jako reżyser zrealizował ponad 30 filmów, a następnych sto powstało przy jego współudziale scenariuszowym i kierownictwie artystycznym. Wypracował sobie swój własny indywidualny styl, który nadaje jego filmom – znacznie różniącym się od stylistyki disnejowskiej - dużą wartość artystyczną.

Po skończonych zdjęciach Wilkosz zawsze gromadził lalki i rekwizyty. Eksponaty prezentowane na wystawie to tylko część całej kolekcji.

Najpopularniejszego bohatera filmów Wilkosza – misia Colargola – stworzyła w latach 50. francuska pisarka Olga Pouchin. Serial powstawał w łódzkim studiu Se-Ma-For w latach 1967 – 1974. Nakręcono 53 odcinki i trzy filmy pełnometrażowe. Plastyczne opracowanie scenografii i wizerunku misia to zasługa Tadeusza Wilkosza, dla którego inspiracją był jego pięcioletni wówczas syn. Do całej serii wykonano ok. 130 lalek. (PAP)

agn/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL