Czeskie klejnoty koronacyjne zostaną zaprezentowane w styczniu na wystawie na Zamku Praskim w ramach obchodów 100. rocznicy powstania niepodległej Czechosłowacji - poinformował szef działu administracyjnego urzędu prezydenta Jan Novak.
Klejnoty koronacyjne - wykonana w 1346 roku na polecenie Karola IV Luksemburskiego na jego koronację na czeskiego monarchę korona św. Wacława oraz nowsze od niej berło, jabłko, skórzane puzdra na nie, poduszka pod koronę i płaszcz koronacyjny z dodatkami - stanowią symbol czeskiej państwowości. Przechowywane są w skarbczyku sąsiadującym z kaplicą św. Wacława w praskiej katedrze św. Wita. Klucze do siedmiu zamków drzwi skarbczyku ma siedmiu kluczników - prezydent państwa, premier, przewodniczący obu izb parlamentu, burmistrz Pragi, praski arcybiskup i dziekan kapituły katedralnej św. Wita.
Po raz ostatni klejnoty koronacyjne prezentowano publicznie od 15 do 29 maja 2016 roku w Sali Władysławowskiej Zamku Praskiego w związku z 700. rocznicą urodzin cesarza Karola IV (zarazem króla czeskiego Karola I). Obejrzało je wtedy ponad 40 tys. ludzi, którzy musieli czekać w kolejce nawet do sześciu godzin.
Klejnoty koronacyjne będą ponownie udostępnione do oglądania w Sali Władysławowskiej w dniach od 10 do 15 stycznia przyszłego roku. Wcześniej, w przypadającą 1 stycznia 25. rocznicę początku samodzielnego bytu Republiki Czeskiej, będzie można towarzyszyć uroczystej zmianie warty Straży Zamkowej oraz zwiedzić w prezydenckich pomieszczeniach recepcyjnych jednodniową wystawę, na której znajdą się między innymi oryginał czeskiej konstytucji oraz oryginały dokumentów związanych z pierwszym czeskim prezydentem Vaclavem Havlem.
Wystawie klejnotów koronacyjnych ma towarzyszyć ekspozycja pamiątek związanych z czeską państwowością, w tym dwóch dyplomów Złotej Bulli Sycylijskiej oraz ewangeliarza koronacyjnego Karola IV.
Od marca do do końca października na Zamku Praskim funkcjonować będzie wystawa "Dotyki państwowości", prezentująca między innymi pełną kolekcję najwyższych odznaczeń państwowych oraz marynarkę, którą miał na sobie spadochroniarz Jan Kubisz przy zamachu na hitlerowskiego zastępcę protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha w 1942 roku.
"Wielki projekt na setną rocznicę utworzenia republiki oraz 25-lecie powstania Republiki Czeskiej był przygotowywany przez blisko dwa lata. Zamek Praski ma się stać jednym z centrów obchodów tych jubileuszy" - powiedział Novak agencji CTK. Jak zaznaczył, wystawy będą ze względu na swą kompleksowość całkowicie unikatowe i w najbliższych dziesięcioleciach na Zamku się nie powtórzą.
Czechosłowacja powstała 28 października 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier. Republika Czeska oraz Republika Słowacka powstały 1 stycznia 1993 roku w rezultacie rozwiązania federacji czechosłowackiej. (PAP)
ptg/ dmi/ mc/