Religia

15.05.2018

Czechowicka wystawa pamiątek związanych z św. Stanisławem Bobolą

Św. Andrzej Bobola. Fot. Wikimedia Commons Św. Andrzej Bobola. Fot. Wikimedia Commons

Wystawę „Bobolików”, czyli pamiątek związanych z kultem jezuity św. Andrzeja Boboli, obejrzeć można w miejskim domu kultury w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie). To jedyne miasto, które w herbie ma postać świętego – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów, które pochodzą z tworzonej od kilkudziesięciu lat kolekcji czechowiczanina Jerzego Gizy. Są to m.in. obrazy, rysunki, rzeźby, wycinki z gazet, medale, odznaki, monety, karty pocztowe, reprodukcje i kopie prac artystycznych. Wszystkie poświęcone są św. Andrzejowi Boboli, jego życiu, męczeństwu oraz kultowi.

Zdaniem kolekcjonera, jednym z najcenniejszych przedmiotów jest niewielki portret św. Andrzeja Boboli w ramie ze złoceniami. Został wykonany w Rzymie w okresie kanonizacji. Kolekcjoner nabył go w Rawie Mazowieckiej. Na jego odwrocie znalazł zapis, z którego wynikało, że należał do ks. Wacława Zienkowskiego, proboszcza i dziekana rawskiego. Podczas II wojny działał on w AK, brał udział w tajnym nauczaniu, pomagał w ucieczce więźniów z obozu jenieckiego. Po aresztowaniu w 1940 r. został wywieziony do obozu w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany przez Niemców.

Giza podczas otwarcia powiedział, że zdobywanie kolejnych „Bobolików” to fascynujące zadanie. „Cieszy mnie każdy przedmiot, który zdobywam. Szczególnie cenię sobie stare przedmioty, oryginały. To szperanie po giełdach i jarmarkach staroci, antykwariatach, dopytywanie, kontakty z ludźmi jest bardzo ciekawe. Podobnie jak odkrywanie historii, ukrywającej się za konkretnym przedmiotem” – wyjaśnił.

Wystawę można zwiedzać do 3 czerwca.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 r. jako misjonarz przemierzał tereny dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.

Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Papież Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 1999 r. jest patronem Czechowic-Dziedzic. W 2002 r. został patronem Polski. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pż/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL