Kultura i sztuka po 1989 roku

19.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Dzieła z kolekcji Ericha Marxa w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

Wystawa „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł. Fot. PAP/A. Koźmiński Wystawa „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” w Pawilonie Czterech Kopuł. Fot. PAP/A. Koźmiński

Około 50 dzieł sztuki współczesnej, w tym prace Andy'ego Warhola, Anselma Kiefera czy Roberta Rauschenberga, będzie można od niedzieli zobaczyć na wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu. Prace pochodzą z kolekcji znanego niemieckiego kolekcjonera Ericha Marxa.

Na ekspozycji „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” prezentowane są dzieła, które ma co dzień znajdują się w berlińskim Hamburger Bahnhof, oddziale niemieckiej Galerii Narodowej. Wrocławska wystawa to wynik współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu i niemieckiej instytucji.

„Ta ekspozycja jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury” - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Michał Bieniek, kurator ESK ds. sztuk wizualnych.

W kilku salach Pawilonu Czterech Kopuł zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. dzieła Josepha Beuysa, Anselma Kiefera, Roberta Rauschenberga, czy Cy Twombly'ego. Na ekspozycji prezentowane są również prace „ojca” pop-artu Andy'ego Warhola. To: „Multicolored Marlin”, „Diamond Dust Shoes”, „Camouflage” oraz portrety Josepha Beuysa i kolekcjonera Ericha Marxa.

„Po salach, w których dominuje sztuka pop-artowa, w ostatnim z pomieszczeń zdecydowaliśmy się umieścić rzeźbę Anselma Kiefera, która odnosi się do naszej wspólnej przeszłości. To dzieło nawiązujące do Auschwitz, mówi o trudniej przeszłości i o jej wspólnym przezwyciężaniu” - powiedział jeden z kuratorów wystawy Eugen Blume.

Na ekspozycji można również zobaczyć prace polskich artystów - Zbigniewa Rogalskiego oraz Wilhelma Sasnala.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że wystawa daje również okazję do skonfrontowania polskiej sztuki współczesnej z dziełami z całego świata. W Pawilonie Czterech Kopuł od czerwca można oglądać stałą wystawę „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”.

Prace z kolekcji Ericha Marxa będzie można oglądać do 22 stycznia. Ekspozycja daje jedną z nielicznych okazji obejrzenia fragmentów kolekcji Marxa, ponieważ bardzo rzadko opuszcza ona niemiecką Galerię Narodową.(PAP)

pdo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL