Religia

31.10.2017

„Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym

Eksponaty związane z historią ewangelików na Suwalszczyźnie i Mazurach - zdjęcia, obrazy i dokumenty można od wtorku oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. „Ewangelicy na Suwalszczyźnie”.

Wystawa została otwarta we wtorek wieczorem. Jak powiedział PAP Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, data otwarcia nie jest przypadkowa, bo dokładnie 500 lat temu w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.

„Chcemy przybliżyć ewangelików, jako społeczność religijną i jako naszych sąsiadów mieszkających tutaj na Suwalszczyźnie. Chcemy, by mieszkańcy Suwałk poznali bliżej tych ludzi, którzy nawet w kwestiach wiary niewiele się od nas różnią” - dodał Snarski.

Organizatorzy, czyli muzeum oraz parafia ewangelicko-augsburska w Suwałkach chcą, by wystawę odwiedziło jak najwięcej młodzieży szkolnej.

Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski, czyli śpiewnik, wydany specjalnie w wersji dla ewangelików i XIX-wieczną mandolinę, używaną w ewangelickim zespole mandolinowym. Jest mosiężna misa chrzcielna z 1685 roku, wypożyczona z parafii w Ostródzie. Jest także podręcznik dla duchowieństwa w seminarium ewangelickim z początku XX wieku.

Z kolei z Archiwum Państwowego w Suwałkach zostały wypożyczone dokumenty potwierdzające pierwsze akta stanu cywilnego dla wsi Chmielówka z 1793 roku. To pierwsze ślady ewangelików na tym terenie jakie udało się do tej pory ustalić.

Eksponaty pochodzą z muzeów Ełku, Olsztyna, Kętrzyna i Węgorzewa. Część z nich została udostępniona przez parafie ewangelicko-augsburskie z Suwałk i Ostródy, a także przez Ośrodek Pogranicze z Sejn.

„Chcieliśmy pokazać twarz ewangelików. To ludzie, którzy mają swego patrona, założyciela Lutra, mają swoje tezy i zasady wiary” - powiedział PAP Snarski. Przypomniał, że w 2010 r. była w muzeum wystawa poświęcona staroobrzędowcom, teraz ewangelikom a kolejna grupa religijna to być może prawosławni.

Jak informuje Snarski, w północno-wschodniej części Polski żyje obecnie niewielu ewangelików, bo niespełna stu, ale dawniej było ich zdecydowanie więcej. W tej części Polski jest aż 40 cmentarzy ewangelickich.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2018 r.

Kościół ewangelicko-augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

edytor: Paweł Tomczyk

bur/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL