Swoje najnowsze nabytki, 35 prac - w tym nowoczesną biżuterię i przedmioty codziennego użytku - autorstwa 16 polskich i zagranicznych artystów, prezentuje na otwartej w czwartek wystawie gdańskie Muzeum Bursztynu.
Największą część ekspozycji stanowi nowoczesna biżuteria i obiekty artystyczne, których autorzy połączyli bursztyn np. z filcem, tworzywami sztucznymi, stalą czy innymi nieszlachetnymi metalami.
Równie niezwykłe są też formy niektórych eksponowanych bransoletek czy broszek, choćby bransoletka autorstwa Jacka Barona przypominająca kajdanki ozdobione śrubami i kołami zębatymi.
Wśród eksponatów znalazły się też m.in. filcowe pierogi, których nadzienie stanowią bryłki bursztynu (projekt autorstwa Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej), bursztynowy obiekt w formie sarkofagu zdobionego promieniami wykonanymi z korala (autorem pracy zatytułowanej ,"Aura coral" jest Wilhelm Tasso Mattar) czy łyżeczki z corianu zdobione bursztynem (autorstwa Marty Flisykowskiej).
Poza już wymienionymi autorami, na wystawie prezentowane są prace: Jarosława Westermarka, Jacka Byczewskiego, Marka Mikickiego, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Andrzeja Adamskiego, Andrzeja Szadkowskiego, Jarosława Kolca, Aliny Filimoniuk–Pileckiej, Sary Gackowskiej, Adrianny Lisowskiej oraz czołowych twórców z zagranicy, wśród których znaleźli się m.in. Manuel Vilhena (Portugalia) i Ramon Puig Cuyas (Hiszpania).
W zbiorach Muzeum Bursztynu znajduje się obecnie około dwóch tysięcy eksponatów - jedną trzecią stanowi współczesna biżuteria i przedmioty użytkowe. Pozostała część zbiorów to dawne rękodzieło, w wykonane z jantaru oraz m.in. różnego rodzaju bursztyny, w tym te z inkluzjami i inne eksponaty przyrodnicze.
Jak poinformowała PAP Renata Adamowicz, zastępca kierownika Muzeum Bursztynu, w doborze prac, pomagało placówce kolegium eksperckie, w skład którego wchodzili m.in. wieloletnia dyrektor Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif i Ambermart w Gdańsku Ewa Rachoń oraz przedstawiciele szkół artystycznych kształcących w projektowaniu biżuterii - prof. Andrzej Boss z Łodzi i prof. Sławomir Fijałkowski z Gdańska.
Adamowicz dodała, że członkowie kolegium eksperckiego pomocni byli placówce nie tylko w doborze zakupionych prac, ale też – w niektórych przypadkach, w ich pozyskaniu. "Eksperci czasem namawiali artystów do sprzedaży, bo nie każdy z twórca chce sprzedawać swoje prace do muzeum" – powiedziała Adamowicz.
Wyjaśniła, że wśród zakupionych prac – obok dzieł projektantów uznanych już na arenie międzynarodowej, znalazł się też prace wykonane przez początkujących twórców.
Wystawę w Muzeum Bursztynu oglądać będzie można do 7 maja przyszłego roku.
Eksponaty zostały zakupione głównie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wspomogło Muzeum Bursztynu sumą 145 tys. zł.
Jak poinformowała PAP Adamowicz, w zbiorach muzeum znajduje się obecnie około dwóch tysięcy eksponatów - jedną trzecią stanowi współczesna biżuteria i przedmioty użytkowe. Pozostała część zbiorów to dawne rękodzieło, w wykonane z jantaru oraz m.in. różnego rodzaju bursztyny, w tym te z inkluzjami i inne eksponaty przyrodnicze.
Muzeum Bursztynu, które jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, ma swoją siedzibę w tzw. Zespole Przedbramia na terenie gdańskiego Głównego Miasta. Placówka jest jedynym polskim muzeum, które stara się „dokumentować ewolucję współczesnej sztuki złotniczej ze szczególnym uwzględnieniem bursztynu bałtyckiego”. W tym roku muzeum odwiedziło ponad 90 tys. turystów z całego świata. (PAP)
aks/pat/