Kultura i sztuka po 1989 roku

23.08.2018

Interaktywna wystawa „Świat zmysłów”

Wystawa „Świat zmysłów”. Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Wystawa „Świat zmysłów”. Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Jak są zbudowane i jak działają ludzkie narządy słuchu, wzroku, powonienia i dotyku - będzie się można dowiedzieć dzięki interaktywnej wystawie „Świat zmysłów”, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

„Ekspozycja przybliża fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywa budowę oraz tajniki działania naszych oczu, uszu, nosa. Prezentowane modele umożliwią widzom samodzielne przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku” -zauważyła Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum.

Do dyspozycji zwiedzających przygotowano kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych. Wystawa podzielona została tematycznie. W części „Receptory” będzie można poznać budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. „Wykonując proste eksperymenty, każdy może sprawdzić funkcjonowanie jego własnych zmysłów, takich jak np. widzenie peryferyjne, powidok, czy granice słuchu” – wyjaśniła Wielgocka. 

W części „Mono czy stereo” znajdują się modele pokazujące, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z oczu i uszu zwiększają jego możliwości percepcyjne. 

Z kolei w „Iluzjach” będzie można poddać się złudzeniom słuchowym, upewnić się, czy nie myli nas zmysł dotyku, sprawdzić refleks i poczucie równowagi.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Stalowej Woli prezentowana będzie do 29 października.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL