„Jak pies z kotem” to jedna z pierwszych wystaw poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym w Polsce. Wystawę udostępni zwiedzającym od soboty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Kamienicy Hipolitów i w Pałacu Krzysztofory.
W soboty i w niedziele, w godz. 14:00–16:00 odsłonę wystawy w Pałacu Krzysztofory będzie można zwiedzać wraz ze zwierzętami domowymi.
Ekspozycja jest nie tyle o roli zwierząt w historii, co pokazuje jak na przestrzeni wieków wyglądały relacje pomiędzy człowiekiem a zwierzętami domowymi. To opowieść o współegzystencji psów, kotów i ludzi w domowym wnętrzu i przestrzeni miejskiej.
Wśród prezentowanych obiektów są fotografie, obrazy, liczne książki i czasopisma poświęcone tematyce zwierzęcej. Wiele z publikacji to poradniki jak troszczyć się o domowego pupila. Eksponaty pochodzą z XIX i XX w. oraz z czasów najnowszych.
„Troska o domowych pupili była kiedyś tak samo rozwinięta jak dziś. Świadczą o tym choćby stare czasopisma, w których są porady jak dbać o zwierzę, np. jak czesać włosy psa lub jak urządzić dla niego legowisko” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Joanna Gellner.
Wystawa odbywać się będzie w dwóch oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – kamienicy Hipolitów, gdzie ukazane zostaną wątki związane z domem mieszczańskim, i w Pałacu Krzysztofory, którego piwnice pomieszczą ekspozycję dotyczącą działalności krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami, funkcjonującego w latach 1928-1949.
Bohaterami wystawy w kamienicy Hipolitów będą psy i koty „pokojowe”, przedstawiona zostanie na niej kwestia obecności tych zwierząt w przestrzeni miejskiej, m.in. poprzez prezentację wybitnie lokalnego wydarzenia jakim jest Marsz Jamników czy opowieści o najbardziej znanym krakowskim psie Dżoku.
Druga część wystawy, poświęcona Związkowi Opieki nad Zwierzętami (ZOZ), będzie pierwszą muzealną prezentacją działalności tego stowarzyszenia, które od początku istnienia zachowało pełną niezależność i nie zdecydowało się na włączenie w struktury istniejącego już Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z siedzibą w Warszawie.
Ze Związkiem związani byli znamienici obywatele Krakowa, m. in. Kazimiera Treterowa, Zygmunt Nowakowski, a także prezydent miasta Mieczysław Kaplicki.
Krakowski ZOZ działał dynamicznie – działacze stowarzyszenia interweniowali m.in. w sprawach dręczonych i głodzonych psów i kotów, męczonych wróbli, gołębi mariackich i koni dorożkarskich. W 1932 r. jako pierwszy w Polsce wprowadził instytucję nadzwyczajnego inspektora, którego zadaniem było egzekwowanie przepisów prawnych dotyczących opieki nad zwierzętami. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Związku było otwarcie w 1934 r. pierwszego w kraju ambulatorium dla małych zwierząt.
Wystawa czynna będzie do 25 września. (PAP)
bko/ par/