W muzeum "Kamienica Hipolitów" otwarto we środę wystawę zatytułowaną "Koronka – tradycja – reaktywacja". Prezentuje ona różnego rodzaju koronki oraz stroje, fotografie i obrazy, przybliżające obyczajowość i modę XIX i początku XX wieku.
Wystawa jest prezentacją koronkarstwa - rzemiosła artystycznego, związanego z dawnym krakowskim domem mieszczańskim. Zgromadzone eksponaty: wyroby koronkowe obecne w odświętnym i codziennym stroju oraz w dekoracji domowych wnętrz, fotografie portretowe oraz XVIII i XIX wieczne malarstwo portretowe. Można zobaczyć m.in: kołnierzyk aktorki Heleny Modrzejewskiej; wzory koronkowych kołnierzyków Karola Kłosowskiego - laureata złotego medalu na wystawie Art Deco w Paryżu w 1925 roku; koronki projektu Stanisława Witkiewicza, stanowiące przykład stylu zakopiańskiego; ubiory Jerzego Antkowiaka – projektanta domu mody "Moda Polska", czy Małgorzaty Vasiny Maćkowiak – projektantki pracującej dla współczesnych gwiazd muzyki pop i celebrytów.
Jest to także pokaz strojów przełomu XIX i XX wieku, który zestawiono ze współczesnymi projektami i obiektami artystycznymi wykorzystującymi motyw koronki.
Nowatorskim elementem ekspozycji jest prezentacja wybranych technik związanych z wyrobem koronek, m.in. "koronki klockowej" - wykonanej za pomocą nici nawiniętych na podłużne drewniane wałki, tzw. szpulkarni - z zakopiańskiej Krajowej Szkoły Koronkarskiej.
Muzeum "Kamienica Hipolitów" mieści się w samym sercu Krakowa – vis a vis kościoła Mariackiego, w pochodzącej z XIV wieku kamienicy, która swą nazwę zawdzięcza włoskiej rodzinie kupieckiej Hipolitów, którzy byli jej właścicielami w XVII stuleciu. Na dwóch piętrach kamienicy urządzono wystawę wnętrz (mieszczański dom). Ich wystrój pozwala na odtworzenie realiów życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci. Kamienica Hipolitów jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa(MHK), które powołano do życia 31 maja 1899 roku.
Wystawa "Koronka – tradycja – reaktywacja" czynna jest od 22 lutego do 10 czerwca 2018 roku.(PAP)
gkos/ pat/