Inne

07.06.2018

Łańcut: dokumenty Windsorów na wystawie w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich

Wystawa „Rody panujące Europy. Windsorowie” Wystawa „Rody panujące Europy. Windsorowie”

Unikatowe dokumenty poświęcone jednemu z najbardziej rozpoznawalnych rodów Europy, Windsorom, będzie można od piątku oglądać na wystawie w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Ekspozycja „Rody panujące Europy. Windsorowie” będzie drugą z cyklu poświęconego wielkim rodom Starego Kontynentu. W ubiegłym roku w dawnej rezydencji magnackiej w Łańcucie prezentowano dokumenty poświęcone Habsburgom.

Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie zainteresowani brytyjską rodziną królewską będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję dokumentów heraldycznych, takich jak: nadania herbowe, patenty szlacheckie i udostojnienia herbowe.

„Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dokumentami nieznanymi w Europie kontynentalnej. Każde pismo zostało ręcznie sporządzone i ozdobione. Najstarszy prezentowany dokument pochodzi z 1792 r.” – mówiła Garbulińska-Charchut.

Jest to nadanie herbowe, które Jerzy III, król Wielkiej Brytanii i Irlandii, nadał Edwardowi i Thomasowi Turlow. Dokument pochodzący z 1792 r. został opatrzony pieczęcią w czerwonym kolorze.

Wśród prezentowanych dokumentów znalazło się też nadanie herbowe – herb osobisty, który Florence Pomeroy otrzymała od Heroldii. „Ma on charakterystyczny dla herbów kobiecych kształt tarczy w formie diamentu. Dokument sporządzono na pergaminie i opatrzono dwiema pieczęciami. Wydano go w 1933 r., za panowania króla Jerzego V” – opisała pracownica Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Będzie można zobaczyć też dokument nadający przez Jerzego V, króla Wielkiej Brytanii i Cesarza Indii, tytuł baroneta Algernonowi Stendmanowi z 1917 roku. Dokument został sporządzony na pergaminie i opatrzony pieczęcią „majestatyczną koloru zielonego, charakterystycznego dla nadań dziedzicznej szlachty”.

Innym eksponatem pokazanym na wystawie jest nadanie herbowe z roku 1804, w którym William Burroughs otrzymuje herb. Dokument wydany za panowania Jerzego III został sporządzony na pergaminie, nie ma pieczęci.

Wśród prezentowanych dokumentów są też wydane za panowania obecnej królowej - Elżbiety II. Jest to m.in. nadanie herbowe z 1954, sporządzone na pergaminie, opatrzone pieczęcią herolda, dla Jesse Suenson – Taylor, która otrzymała od Heroldii Anglii „udostojnienie herbu baronetowskiego w postaci trzymaczy oraz badge osobisty”; nadanie herbowe z 1974, sporządzone na pergaminie, opatrzone dwoma pieczęciami, dla George’a Earle’a, który otrzymał od Heroldii Anglii herb przynależny gentlemanowi.

Pokazane na ekspozycji dokumenty poświęcone Windsorom pochodzą z Instytutu Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach.

Otwarcie wystawy w piątek poprzedzą prelekcje na temat specyfiki heraldyki brytyjskiej, dyplomatyki herbowej oraz życiorysów osób, które otrzymały poszczególne nadania.

Unikalną kolekcję dokumentów będzie można oglądać w zamkowej Jadalni Wielkiej do 12 sierpnia. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL