Kultura i sztuka po 1989 roku

10.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

Łódź: wystawa "Krzysztof Kieślowski - ślady i pamięć" w Manufakturze

Plakaty filmowe oraz fotografie z planów zdjęciowych, dyplomy, nagrody i rodzinne zdjęcia można oglądać od czwartku w Łodzi na wystawie "Krzysztof Kieślowski - ślady i pamięć". Ekspozycja w Manufakturze upamiętnia 20. rocznicę śmierci wybitnego reżysera.

"W udostępnionych na 49 planszach przedstawiono właściwie wszystko, co dotyczy twórczości i życia Krzysztofa Kieślowskiego. To komplet unikatowych informacji o jednym z największych twórców polskiego kina. Można m.in. zobaczyć zdjęcia reżysera z czasów dzieciństwa, jego rodziców oraz żonę Marię i córkę Martę, które były dla niego bardzo ważne. Są też jego świadectwa szkolne, indeks i innego rodzaju dokumenty oraz najważniejsze nagrody i dyplomy" - powiedziała PAP Barbara Kurowska, wicedyrektor łódzkiego Muzeum Kinematografii, które przygotowało ekspozycję.

Dodała, że zaprezentowane w Manufakturze zbiory pochodzą od żony i córki reżysera oraz grona jego przyjaciół, m.in. Krzysztofa Piesiewicza, Zbigniewa Preisnera i Jacka Petryckiego.

Druga z kuratorek wystawy, Krystyna Zamysłowska dodała, że jest ona podsumowaniem twórczości artystycznej Kieślowskiego - począwszy od etiud nakręconych przez reżysera podczas studiów w łódzkiej szkole filmowej, po jego ostatnie dzieło - "Trzy kolory. Czerwony". Pozwala też poznać filmowca od strony prywatnej.

49 plansz prezentujących dorobek artystyczny Kieślowskiego można oglądać na I piętrze wokół rotundy galerii handlowej Manufaktury. Ekspozycja będzie czynna będzie przez miesiąc, do 10 kwietnia. Wcześniej prezentowano ją w 40 krajach świata, a w tym roku ma odwiedzić m.in. Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Filmowy w Gdyni i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

W Muzeum Kinematografii w Łodzi można również oglądać wystawę "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi", prezentującą czarno-białe zdjęcia wykonane przez artystę w czasie jego studiów na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

W niedzielę 13 marca mija 20 lat od śmierci Kieślowskiego. Reżyser zmarł przedwcześnie, z powodu choroby serca, w wieku 55 lat. Polska Akademia Filmowa ustanowiła go patronem bieżącego roku.

Jest uznawany za jednego z największych twórców polskiego i europejskiego kina. Był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych scenarzystą, autorem sztuk teatralnych, pedagogiem, opiekunem artystycznym młodych filmowców.

Wśród jego największych dzieł filmowych wymienia się m.in. "Amatora", "Przypadek", "Krótki filmu o zabijaniu", "Dekalog" i trylogię "Trzy kolory". Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. (PAP)

bap/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL