Papierośnica prezydenta Starzyńskiego, list 7-letniego chłopca z płonącej stolicy czy firmowe opakowania po słodyczach, to eksponaty w gabinetach tematycznych Muzeum Warszawy, które od soboty zwiedzać będzie można w ramach wystawy "Rzeczy warszawskie".
Na wystawę "Rzeczy warszawskie" złożą się zarówno dzieła sztuki, jak i przedmioty codziennego użytku. Pierwszą część ekspozycji otwarto pod koniec maja ub. roku, w wyremontowanych przestrzeniach należących do muzeum jedenastu kamienic przy północnej stronie Rynku Starego Miasta. Udostępniono wówczas 8 gabinetów tematycznych. W sobotę otwarte zostanie pozostałych 13.
W sumie w 21 gabinetach znajdą się 7352 oryginalne przedmioty, które wybrano z puli ok. 300 tys. należących do Muzeum Warszawy eksponatów.
Jednym z nowych pomieszczeń, które udostępnione zostanie zwiedzającym, będzie Gabinet Relikwii Warszawskich. Znajdą się w nich zarówno przedmioty związane z ważnymi historycznymi postaciami, jak i materialni świadkowie ważnych wydarzeń w historii stolicy.
Wśród tych eksponatów są m.in. lotka bomby z bombardowań z 1939 r., znaleziona przy ul. Poznańskiej; papierośnica prezydenta Stefana Starzyńskiego, którą pozostawił u znajomych we wrześniu 1939 r. i której nigdy nie odebrał; list 7-letniego chłopca z płonącej Warszawy, który uwiecznił obraz zrujnowanej stolicy, oraz zabawki robione w więzieniu na Pawiaku.
Z kolei jednym z eksponatów w Gabinecie Galanterii Patriotycznej będzie zegarek produkcji firmy Patek, założonej przez polskiego emigranta w połowie XIX w., zajmującej się produkcją luksusowych czasomierzy z symbolami narodowymi w czasach, kiedy polska państwowość nie istniała.
Jedną z "rzeczy warszawskich" w Gabinecie Ubiorów będzie kobiecy but, którego właścicielka przyjeżdżała do stolicy z podmiejskiego majątku, a obuwie - pochodzące z początku XIX w. - zakupiła w pracowni szewskiej Tomasza Serwatki, mieszczącej się przy ul. Długiej.
Z kolei w Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich zapoznać będzie się m.in. z kolekcją puszek, butelek czy papierków, zdobiących dawniej produkty spożywcze.
"Rzeczy warszawskie" znajdą się także gabinetach: Brązów Warszawskich, Rysunku Architektonicznego, Zegarów, Schielów, Fotografii, Detalu Architektonicznego, Planów i Map Warszawy, Ludwika Gocla oraz Medali.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ itm/