Polska po 1989 roku

09.06.2018

Od soboty druga część wystawy "Rzeczy warszawskie" Muzeum Warszawy

Otwarcie drugiej części wystawy "Rzeczy warszawskie" Otwarcie drugiej części wystawy "Rzeczy warszawskie"

Papierośnica prezydenta Starzyńskiego, list 7-letniego chłopca z płonącej stolicy czy firmowe opakowania po słodyczach, to eksponaty w gabinetach tematycznych Muzeum Warszawy, które od soboty zwiedzać będzie można w ramach wystawy "Rzeczy warszawskie".

Na wystawę "Rzeczy warszawskie" złożą się zarówno dzieła sztuki, jak i przedmioty codziennego użytku. Pierwszą część ekspozycji otwarto pod koniec maja ub. roku, w wyremontowanych przestrzeniach należących do muzeum jedenastu kamienic przy północnej stronie Rynku Starego Miasta. Udostępniono wówczas 8 gabinetów tematycznych. W sobotę otwarte zostanie pozostałych 13.

W sumie w 21 gabinetach znajdą się 7352 oryginalne przedmioty, które wybrano z puli ok. 300 tys. należących do Muzeum Warszawy eksponatów.

Jednym z nowych pomieszczeń, które udostępnione zostanie zwiedzającym, będzie Gabinet Relikwii Warszawskich. Znajdą się w nich zarówno przedmioty związane z ważnymi historycznymi postaciami, jak i materialni świadkowie ważnych wydarzeń w historii stolicy.

Wśród tych eksponatów są m.in. lotka bomby z bombardowań z 1939 r., znaleziona przy ul. Poznańskiej; papierośnica prezydenta Stefana Starzyńskiego, którą pozostawił u znajomych we wrześniu 1939 r. i której nigdy nie odebrał; list 7-letniego chłopca z płonącej Warszawy, który uwiecznił obraz zrujnowanej stolicy, oraz zabawki robione w więzieniu na Pawiaku.

Z kolei jednym z eksponatów w Gabinecie Galanterii Patriotycznej będzie zegarek produkcji firmy Patek, założonej przez polskiego emigranta w połowie XIX w., zajmującej się produkcją luksusowych czasomierzy z symbolami narodowymi w czasach, kiedy polska państwowość nie istniała.

Jedną z "rzeczy warszawskich" w Gabinecie Ubiorów będzie kobiecy but, którego właścicielka przyjeżdżała do stolicy z podmiejskiego majątku, a obuwie - pochodzące z początku XIX w. - zakupiła w pracowni szewskiej Tomasza Serwatki, mieszczącej się przy ul. Długiej.

Z kolei w Gabinecie Opakowań Firm Warszawskich zapoznać będzie się m.in. z kolekcją puszek, butelek czy papierków, zdobiących dawniej produkty spożywcze.

"Rzeczy warszawskie" znajdą się także gabinetach: Brązów Warszawskich, Rysunku Architektonicznego, Zegarów, Schielów, Fotografii, Detalu Architektonicznego, Planów i Map Warszawy, Ludwika Gocla oraz Medali.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL