Kultura i sztuka 1945-1989

01.04.2014 aktualizacja 19.07.2016

Plakaty Tomaszewskiego na wystawie w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Henryk Tomaszewsk. Fot. PAP/J. Morek Henryk Tomaszewsk. Fot. PAP/J. Morek

61 plakatów Henryka Tomaszewskiego od wtorku będzie eksponowanych na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie. Wystawa w Galerii Plenerowej jest organizowana w stulecie urodzin wybitnego plakacisty, jednego z założycieli polskiej szkoły plakatu.

Wystawa "Spacer z Henrykiem Tomaszewskim" ma odzwierciedlać sposób podejścia artysty do plakatu w poszczególnych okresach jego twórczości. Wyboru prac dokonał kolekcjoner Piotr Dąbrowski przy konsultacji z synem artysty Filipem Pągowskim.

Polska szkoła plakatu, której Tomaszewski był czołowym reprezentantem, to jeden z największych polskich fenomenów artystycznych. Prace grona plakacistów z lat 40. i 50. ubiegłego wieku zdobyły międzynarodowy rozgłos.

Obok Tomaszewskiego polską szkołę plakatu współtworzyli m.in. Wojciech Fangor, Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Wojciech Zamecznik. Plakaciści nie stworzyli nigdy spójnego nurtu, tym, co łączyło ich prace, było luźne podejście do tematu oraz ironia.

W 1947 r. Tomaszewski wraz ze swoim kolegą z warszawskiej ASP Erykiem Lipińskim przyjął zamówienie na projektowanie plakatów dla przedsiębiorstwa Film Polski. Rok później na Międzynarodowej Wystawie Plakatu w Wiedniu pięć plakatów artysty otrzymało pierwsze nagrody. Wówczas na Zachodzie zaczęło być głośno o polskich plakacistach, tam też ukuto termin "polska szkoła plakatu". Zagraniczni krytycy docenili wartości artystyczne, którym polscy plakaciści dawali pierwszeństwo.

Wkrótce Tomaszewski zajął się również tworzeniem plakatów teatralnych i wystawowych. W tym okresie jego prace były poetyckie, tworzone ze swobodą i w malarskim stylu.

W latach 60. nastąpił kolejny okres w twórczości Tomaszewskiego, który uprościł i zredukował swój styl.

Prace artysty znajdują się w m.in. zbiorach Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Toyamie, Museum fuer Gestaltung w Zurychu, Deutches Plakat Museum, Essen, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Tomaszewski współpracował m.in. ze "Szpilkami" i "Przeglądem Kulturalnym". Był nauczycielem wielu pokoleń polskich i zagranicznych grafików i laureatem wielu nagród, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo w 1963 r. i I nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w 1979 r. Otrzymał złote medale Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1970 i 1988 r. oraz srebrne medale w 1966 i 1988 r. (PAP)

mce/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL