Prace izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana i litewskiego malarza Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa będą pokazywane w tym roku na wystawach w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
"Nie jesteśmy muzeum, a mimo tego porywamy się na bardzo trudne i poważne projekty, czego przykładem są dwie duże wystawy w roku 2014, z których jestem dumny: +Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880 -1914+ i +Mit Galicji+” – mówił podczas czwartkowej prezentacji tegorocznych planów Międzynarodowego Centrum Kultury jego dyrektor prof. Jacek Purchla. Dodał, że prezentacja dzieł mistrzów czeskiego symbolizmu doskonale pokazuje cele działania Centrum, które chce przełamywać niewiedzę o najbliższych sąsiadach Polski.
Wystawa „Mit Galicji”, którą do tej pory widziało 14 tys. osób, potrwa do 8 marca. Jej dopełnieniem będzie międzynarodowa konferencja „Galicja po Galicji”, w czasie której historycy, socjologowie, kulturoznawcy m.in. z Polski, Austrii, Ukrainy i Węgier dyskutować będą o fenomenie nieistniejącego już na mapach, ale wciąż obecnego w świadomości wielu osób Królestwa Galicji i Lodomerii.
Od 26 czerwca do 20 września w galerii MCK prezentowane będą zdjęcia, filmy, szkice i modele prac izraelskiego rzeźbiarza Daniego Karavana, który tworzy dzieła powiązane z kontekstem miejsca, często wręcz wtapiające się w krajobraz. Jego najbardziej znane realizacje to Droga Praw Człowieka w Norymberdze i pomnik europejskich Sinti i Romów zamordowanych przez nazistów „Studnia pamięci” przed berlińskim Bundestagiem.
W połowie października krakowianie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć blisko sto prac wybitnego litewskiego malarza, poety i kompozytora żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa. Będą to obrazy, grafiki rysunki i szkicowniki artysty, w twórczości którego są elementy symbolizmu, ekspresjonizmu, jak i początki poszukiwań abstrakcyjnych. Ekspozycja, o której zorganizowanie dyrektor MCK zabiegał po raz pierwszy, bez powodzenia, 20 lat temu zostanie przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki M.K. Ciurlionisa w Kownie.
Jak podkreślił prof. Purchla misją MCK są badania i edukacja. Tematem wrześniowego 3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej organizowanego pod auspicjami Grupy Wyszehradzkiej będzie „Miasto” – analiza relacji między miastem a dziedzictwem kulturowym oraz rozmaitych konfliktów, które ujawniają się we współczesnych miastach, np. między interesami deweloperów a koniecznością ochrony historycznej tkanki.(PAP)
wos/ mhr/