Zdjęcia "kronikarza" gdańskiej stoczni Michała Szlagi oraz obrazy, linoryty i akwarele Tomasza Kopcewicza z ich wspólnego, trzytygodniowego rejsu po Morzu Śródziemnym pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek.
Wystawa zatytułowana została "Odyseja#1. Michał Szlaga. Tomasz Kopcewicz".
"Jej ideą jest dokumentacja wyprawy na jachcie Sputnik II, którą obaj artyści odbyli w ubiegłym roku wzdłuż wybrzeży Europy i północnej Afryki" - powiedziała PAP kurator wystawy Patrycja Ryłko.
Podkreśliła, że wybierając się w tę podróż twórcy nie stawiali sobie żadnego określonego celu.
"Tak naprawdę była to ekspedycja, która miała w pewien sposób skonfrontować ich wrażliwość artystyczną z morzem, które ze swej natury jest stałe, powtarzalne, ale też i zmienne. To przypominało trzytygodniowy plener. Odwiedzili w tym czasie wiele miejsc i przeżyli ciekawe przygody, ale najbardziej istotny był w tym wszystkim ich kontakt z samym morzem" - wyjaśniła kurator.
Jej zdaniem, atrakcyjne dla widza w galerii może być porównanie tego samego tematu marynistycznego przetworzonego przez dwa różne narzędzia artystyczne tj. aparat fotograficzny Szlagi i pędzel malarski Kopcewicza.
"Oprócz rejestrowania motywu morza artyści mieli też do czynienia z inną rzeczywistością jak np. z obozem dla uchodźców w mieście Melilla. To jednostka administracyjna Hiszpanii, położona na wschodnim wybrzeżu Maroka. Doświadczyli tam naocznie takich zjawisk jak granice, podział i separacja. Ten kontekst społeczno-polityczny też jest widoczny w pracach obu twórców" - nadmieniła Ryłko.
Dodała, że artyści planują kolejne wspólne podróże i ich udokumentowanie: chcą przepłynąć Wisłę oraz wybrać się w rejs z Europy do Brazylii.
Michał Szlaga ma 37 lat, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jako artysta fotografik pracuje dla takich magazynów jak "Przekrój", "Newsweek Polska" i "Twój Styl". W 2007 r. zdobył pierwsze nagrody w kategoriach "Architektura" i "Ludzie" w konkursie fotograficznym International Photo Awards.
Jest autorem wydanego w 2013 r. albumu "Stocznia Szlaga". Publikacja zawiera 320 zdjęć, ilustrujących historię zniszczeń w krajobrazie i architekturze terenów Stoczni Gdańskiej, pochodzących z 13 lat działalności tego gdańskiego artysty fotografika.
Szlaga ma też na swoim koncie zdjęcie "Anna Proletariuszka", przedstawiające legendarną działaczkę "Solidarności" Annę Walentynowicz na tle zrujnowanej hali Stoczni Gdańskiej. Fotografia ta w marcu 2013 r. trafiła jako depozyt do Muzeum Narodowego w Gdańsku, zakupiona od artysty przez władze miasta.
Tomasz Kopcewicz ma 41 lat. Urodził się w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie), a obecnie mieszka w Warszawie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2002 był rezydentem Kolonii Artystów na terenach postoczniowych w Gdańsku, gdzie m.in. rozpoczął współpracę ze Szlagą.
Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce m.in. w Bielsko-Białej, Gdańsku, Siedlcach, Słupsku, Warszawie, Wrocławiu. W 2011 r. prezentował swoje dokonania w Galerie Sandhofer w Insbrucku (Austria).
Wystawa prac Szlagi i Kopcewicza w sopockiej PGS potrwa do 10 maja. (PAP)
rop/ par/