Kultura i sztuka po 1989 roku

07.11.2017

Suwalskie muzeum zakupiło kolejny obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Obraz "Wilki w nocy" autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego Obraz "Wilki w nocy" autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego

Obraz "Wilki w nocy" autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego trafił do kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach (Podlaskie). Muzeum na zakup obrazu otrzymało dofinansowanie z resortu kultury.

Muzeum otrzymało na zakup obrazu 225 tysięcy zł dofinansowania z resortu kultury w ramach programu "Kolekcje muzealne" oraz 125 tys. zł z budżetu miasta Suwałki.

„Obraz +Wilki w nocy+ można już oglądać na naszej wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Został on kupiony od fundacji, która była w jego posiadaniu” - powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.

Dzieło datowane jest na 1910 rok. Płótno o rozmiarach 79 x 104 cm przedstawia dwa wilki wśród śnieżnego pustkowia, przeciętego zakolem rzeki. W tle widać zabudowania i światła, które odbijają się w rzece.

Obraz namalowany został z myślą wystawienia go na międzynarodowej wystawie sztuki w Paryżu, na tzw. Salonie Paryskim, który odbywał się w 1910 roku, przyniósł artyście wielki sukces w postaci złotego medalu.

To trzeci obraz Alferda Wierusza-Kowalskiego kupiony w tym roku przez muzeum. Dwa wcześniejsze to "Orszak wieśniaków" i "Śmiejąca się dziewczyna". "Orszak wieśniaków" powstał w 1900 roku, zaś "Śmiejąca się dziewczyna" prawdopodobnie namalowana została trochę później, po 1900 roku. Muzeum zapłaciło za nie blisko 400 tys. zł. Oba obrazy muzeum kupiło od prywatnych kolekcjonerów.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku przypadała 100. rocznica jego śmierci i z tej okazji rok ten ogłoszono w Suwałkach Rokiem Wierusza-Kowalskiego. Na jednym z wieżowców powstał mural poświęcony artyście.

Muzeum posiada największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym zakupiony w ubiegłym roku charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL