Kultura i sztuka po 1989 roku

07.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

Toruń: wystawa polskich i niemieckich rzeźbiarek w Centrum Sztuki Współczesnej

Nową wystawę prac czterech polskich i niemieckich rzeźbiarek "Układ otwarty" można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Dzieła z założenia są odniesieniem do twórczości, działającej w pierwszej połowie XX wieku Katarzyny Kobro.

Swoistym wprowadzeniem do wystawy Inge Mahn, Ulrike Mohr, Natalii Strachon i Izy Tarasiewicz, jest prezentowana na wystawie rekonstrukcja znanej pracy Kobro "Kompozycja otwarta" z 1931 r.

Twórczość Kobro (1898-1951) miała przełomowe znaczenie dla rozwoju sztuki współczesnej. Artystka uważała, że rzeźba nie musi być obiektem o zwartej, konkretnej bryle, ale może stanowić rodzaj otwartej konstrukcji, której przestrzeń wewnętrzna kompozycji przenika się z przestrzenią zewnętrzną. Konstruowała prace z form geometrycznych, co sprawia, że kojarzą się z architekturą.

"Wystawa jest taką swobodną reakcją na twórczość Katarzyny Kobro. Jej prace niekoniecznie są inspiracją, ale pewnym przewodnikiem. Zainteresowania Kobro przestrzenią, rzeźbą w nowej formule, jak na czasy okresu międzywojennego było wydarzeniem wyjątkowym w polskiej sztuce, ale jak się okazuje również światowej. Artyści z Niemiec odkryli Kobro jako artystkę wielkiego wymiaru, jej prace wzbudzają niesamowity zachwyt" - powiedział dyrektor CSW "Znaki Czasu" Wacław Kuczma.

Dyrektor zaznaczył, że wystawa została zrealizowana pod patronatem jednego z najwybitniejszych kuratorów, zajmujących się sztuką w Europie i na świecie, Rene Blocka. Kuratorem jest Eva Scharrer.

Każda z rzeźbiarek, których prace są eksponowane, koncentruje się w swoich pracach na specyfice używanego materiału: gipsu, gliny, betonu, węgla, złota, stali, czy szkła akrylowego.

Ulrike Mohr do realizacji swoich pracy używa różnych gatunków drewna, które przeobraża w węgiel posługując się skomplikowaną technologią spalania przy ograniczonym dostępie powietrza. Szczególną uwagę zwraca swego rodzaju rysunek przestrzenny, zbudowany z podwieszonych na linkach między podłogą i sufitem na wielu poziomach zwęglonych elementów drewnianych o różnych kształtach.

Dla Natalii Strachon tworzywem są stalowe dźwigary, miedziane profile i rury ze szkła akrylowego. Jej prace są abstrakcyjne, niezwykle minimalistyczne, budzą skojarzenia z architekturą. Instalacja "Wykres" została zbudowana z połączonych ze sobą pod różnym kątem płasko ułożonych stalowych elementów, a praca "Oślepiający" - z wiązki miedzianych profili o różnym stopniu utlenienia, leżących na podłodze.

Prace Inge Mahn, powstałe we współpracy z Irene Paetzung i Valentinem Hertweckiem, wykonane są głównie z gipsu. Swoim wyglądem przypominają przedmioty znane z życia codziennego, jak regały, ławki, balkony czy dywany. Jednak między innymi dzięki temu, że są całkowicie białe, sprawiają wrażenie wyjętych z rzeczywistości.

Prezentowana na wystawie praca Izy Tarasiewicz "Turbo" zbudowana jest z różnych materiałów zestawionych w niecodziennej formie. Składa się jest z kilkudziesięciu metalowych obręczy połączonych półeczkami. Umieszczone są na nich próbki różnych materiałów, pigmentów. W pracy można doszukać się inspiracji formami przemysłowymi czy architektonicznymi.

Ekspozycji towarzyszy cykl filmów dokumentalnych poświęconych Kobro, prezentowanych w kinie CSW w czwartki i soboty. Są to obrazy: "Katarzyna Kobro" w reżyserii Hanny Kramarczuk, "Niebieskie kwiaty. Fil o miłości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego" w reżyserii Tadeusza Króla, "Przewodnik po sztuce. Katarzyna Kobro" w reżyserii Aleksandry Panisko, "Rzeźbiarka - Katarzyna Kobro 1898-1951" w reżyserii Józefa Robakowskiego.

Wystawa "Układ otwarty" w toruńskim CSW będzie czynna do 3 kwietnia. (PAP)

rau/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL