PRL

26.01.2019

Trendy w modzie ślubnej czasów PRL-u na wystawie w Koninie

Suknie ślubne szyte z jedwabiu, czy z firanek, przerabiane, z welonem lub w wersji mini – w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie od weekendu oglądać można wystawę „Cała jesteś w skowronkach”, opowiadającą o modzie ślubnej czasów PRL-u.

Jak podkreślają twórcy wystawy, „każda suknia ślubna opowiada inną historię, a wszystkie razem - składają się na wielką opowieść o modzie ślubnej i rozterkach panien młodych w czasach PRL”.

„Moda ślubna w Polsce w ciągu ostatnich 27 lat ulegała daleko idącym przeobrażeniom. Zmieniła się zarówno forma samych strojów, jak i związana z nimi obyczajowość. Otworzyły się także niedostępne wcześniej, niemalże nieograniczone możliwości wyboru fasonów, wzorów i tkanin, jakich w czasach PRL-u nie było” – podkreślili muzealnicy.

Jak tłumaczyli, powstanie sukni ślubnej poprzedzały długie miesiące przygotowań, obejmujące poszukiwanie materiału i wybór fasonu, przez co tym bardziej zyskiwał on na znaczeniu i jest dziś wspominany z sentymentem.

„W czasach PRL-u panny młode nie miały też możliwości korzystania z usług profesjonalnych stylistek, które pomogłyby dobrać odpowiednią fryzurę i makijaż. I pod tym względem skazane były na własne siły i dostępne kosmetyki, nie zawsze najlepszej jakości. Dlatego też ówczesne zdjęcia ślubne niejednokrotnie rażą zbytnią naturalnością i brakiem profesjonalizmu w skomponowaniu całości stroju, doborze fryzury i wykonaniu makijażu. W większym jednak stopniu oddają indywidualne gusta i charakter panny młodej, niż ma to miejsce dzisiaj” – wskazali twórcy ekspozycji.

Autorkami wystawy „Cała jesteś w skowronkach”, którą od weekendu można oglądać w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie, są Anna Straszewska oraz Zuzanna Żubka-Chmielewska.

Wystawę można będzie oglądać do maja. Wówczas Muzeum planuje otwarcie drugiej części wystawy - „Ślubne suknie Koninianek w czasach PRL”. Na ekspozycji mają się znaleźć kreacje, w których szły do ślubu mieszkanki Konina. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL