Europa i świat po 1989 roku

06.05.2019

W Białymstoku można oglądać wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w Szwecji

W Białymstoku można od poniedziałku oglądać, prezentowaną wcześniej m.in. w Parlamencie Europejskim i w Sejmie, wystawę poświęconą działaniom polskich strażaków w czasie ubiegłorocznych pożarów w Szwecji. Zdjęcia z tej akcji można zobaczyć w holu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wystawa kilkudziesięciu fotogramów pt. "Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji", przygotowana przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną, będzie tam prezentowana przynajmniej do końca tygodnia.

Chodzi o udział polskich strażaków w akcji walki z pożarami lasów w Szwecji, do których na wielką skalę doszło w lipcu 2018 r. Do gaszenia ognia oprócz szwedzkich strażaków stanęła policja, wojsko i setki ochotników. Gdy te środki okazały się niewystarczające, rząd Szwecji zaapelował o pomoc. Z Polski, w dwutygodniowych działaniach, wzięło udział 139 funkcjonariuszy PSP (głównie z województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) i 44 pojazdy, głównie gaśnicze.

"Szlachetne postawy zasługują na docenienie" – mówił przed prezentacją wystawy w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Podkreślał, że polscy strażacy nie tylko niosą pomoc w kraju, ale gdy trzeba, również za granicą. Odnosząc się do akcji w Szwecji, Zieliński mówił, że strażacy pokazali tam "swoją ofiarność, profesjonalizm i doskonałe przygotowanie do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych".

Użył nawet określenia, że strażacy są "najlepszą polską marką". "Zostawili po tym pobycie w Szwecji tak dobre oceny, że pewnie dyplomacja musi długo pracować, żeby osiągnąć taki efekt. Więc za promocję służby strażackiej, a zwłaszcza za promocję Polski w Europie, chcę strażakom bardzo serdecznie podziękować" – dodał wiceszef MSWiA.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że PSP z regionu bierze udział w transgranicznej współpracy z partnerami z Litwy i Białorusi. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Jarosław Wendt przypomniał, że w 2010 r. strażacy z województwa podlaskiego brali udział w akcji gaszenia pożarów w Rosji. Płonęły wtedy lasy i torfowiska na terenie obwodu riazańskiego, ponad 200 km na południe od Moskwy. Z regionu było to 67 strażaków. Łącznie z Polski w dwutygodniowych działaniach wzięło wtedy udział blisko 160 strażaków.

W lutym wystawa "Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji" była prezentowana w lutym w Parlamencie Europejskim, a w marcu w polskim Sejmie. Do Białegostoku przyjechała z Kielc. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL