Obrazy, rysunki oraz fotografie Zdzisława Beksińskiego będą prezentowane w Częstochowie na wystawie "Beksiński. Decennium" - zapowiedziała Miejska Galeria Sztuki.
Wystawa "Beksiński. Decennium" została przygotowana z okazji dziesięciolecia Muzeum Zdzisława Beksińskiego, które od lutego 2006 r. jest częścią Miejskiej Galerii Sztuki.
Na otwarte przed 10 laty muzeum (ekspozycję stałą) złożyły się obrazy i rysunki Beksińskiego pochodzące z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. "Wystawa Beksińskiego stała się ważną propozycją kulturalną Częstochowy (...) przez pełne dziesięć lat budząc zainteresowanie zwiedzających" - oceniła Miejska Galeria Sztuki.
W muzeum można oglądać ok. 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995 oraz rysunki.
Dziesięciolecie istnienia wystawy/muzeum poświęconego temu wybitnemu artyście jest - jak zaznaczyła częstochowska galeria - właściwym momentem do podsumowania dotychczasowej działalności i zachęcenia zwiedzających od obejrzenia kolejnych prac.
Na wystawie "Beksiński. Decennium" – w uzupełnieniu do stałej ekspozycji - pokazanych zostanie ponad 80 rysunków (małe formaty) oraz prawie 100 fotografii pozostających w depozycie Miejskiej Galerii Sztuki. "Niekwestionowane artystyczne walory spowodowały, że Beksiński do dziś zaliczany jest do grona najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50." - poinformowała galeria.
Kolekcja rysunków obejmuje przede wszystkim prace z początku twórczości artysty z lat 50., a także prace z lat 60. i 70. "Ponure introwertyczne wizje Beksińskiego wyrażają jego lęki, osobiste przeżycia - wewnętrzne demony, które posiada każdy z nas, a które każda kultura zawiera w mitach i symbolach" - poinformowało muzeum. Artysta stosował różne techniki, m.in. rysunek ołówkiem, piórem, kredką, węglem.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 22 stycznia.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii. (PAP)
ktp/ gma/