Kultura i sztuka po 1989 roku

01.08.2019

W Gdańsku wystawa prezentująca sztukę współczesną zakupioną dla Nomus

Wernisaż wystawy „Nomus. Kolekcja w budowie”. Fot. PAP/M. Gadomski Wernisaż wystawy „Nomus. Kolekcja w budowie”. Fot. PAP/M. Gadomski

Ponad 160 prac autorstwa 29 współczesnych artystów składa się na otwartą w czwartek wieczorem w Gdańsku wystawę prezentującą wybór ze zbiorów tworzonego w mieście Nowego Muzeum Sztuki Nomus. Placówka ma zostać otwarta jesienią 2020 r.

Nowe Muzeum Sztuki Nomus - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ma mieć swoją siedzibę na byłych terenach stoczniowych, gdzie obecnie powstaje powoli nowa dzielnica - Młode Miasto.

W czwartek wieczorem w Zielonej Bramie, w której także działa oddział gdańskiego Muzeum Narodowego, odbył się wernisaż wystawy pt. „Nomus. Kolekcja w budowie”. Ekspozycja jest pierwszą publiczną prezentacją prac wybranych spośród tych, które w 2017 i 2018 roku zakupione zostały z myślą o powstającej placówce.

Kuratorkami ekspozycji były Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka odpowiedzialne też za kształt muzeum. Na wystawę składa się ponad 160 prac autorstwa 29 artystów.

Jak wyjaśniły kuratorki w przekazanych mediom materiałach, otwarta w czwartek ekspozycja ma przybliżyć publiczności stan prac nad tworzeniem muzealnego zbioru. „Wystawa ma charakter przeglądowy, jednak została zaaranżowana w taki sposób, aby dzieła korespondowały ze sobą i pokazywały sposób myślenia, jaki nam przyświeca w tworzeniu zbiorów Nomus” – zaznaczyły kuratorki.

CZYTAJ TAKŻE

Dodały, że tworząc kolekcję kierują się „otwarciem na innego, akcentowaniem roli kobiet w praktykach awangardowych i postawangardowych, zaznaczeniem roli fotografii dokumentalnej w kreowaniu rzeczywistości i tworzeniu obrazu sztuki”.

„Staramy się pozyskiwać obiekty, instalacje i dzieła reprezentujące różne techniki, a których tematyka nawiązuje do specyficznych kontekstów czasu i miejsca. Ważne jest wypełnianie istotnych braków w zasobach muzealnych obiektów i dokumentacji sztuki z lat 80. i 90. XX stulecia, a więc niezwykle ważnego z powodu politycznego fermentu i transformacji społecznej okresu w historii sztuki w Trójmieście” – zaznaczyły.

Kuratorki podkreśliły też, że powstająca kolekcja odzwierciedla obraz sztuki wieków XX i XXI, w której „wypowiedź artystyczna przyjmuje adekwatną do tematyki formę: filmu, fotografii, instalacji i interaktywnych prac cyfrowych, na równi z tradycyjnymi mediami: rzeźbą, malarstwem, rysunkiem”.

Kuratorki wystawy podkreśliły, że starają się też „włączać do Nomus prace, które odzwierciedlają zarówno złożone losy Gdańska, ale i odnoszą się do pokrewnych zjawisk w innych regionach świata, gdy zmienia się kontekst, ale ludzkie losy pozostają tożsame”.

Kuratorki podkreśliły, że starają się też „włączać do Nomus prace, które odzwierciedlają zarówno złożone losy Gdańska, ale i odnoszą się do pokrewnych zjawisk w innych regionach świata, gdy zmienia się kontekst, ale ludzkie losy pozostają tożsame”.

Na wystawie „Nomus. Kolekcja w budowie” obejrzeć można prace: Anny Baumgart, Beaty Ewy Białeckiej, Magdaleny Bielesz, Bogny Burskiej, Elviny Flamingo, Elżbiety Jabłońskiej, Zuzanny Janin, Agnieszki Kalinowskiej, Alicji Karskiej, Aleksandry Went, Anny Królikiewicz, Jacka Niegody, Doroty Nieznalskej, Hanny Nowickiej-Grochal, Anny Orbaczewskiej, Patrycji Orzechowskiej, Joanny Rajkowskiej, Katarzyny Swinarskiej, Michała Szlagi, Jerzego Bogdana Szumczyka, Jerzego Wierzbickiego, Ani Witkowskiej, Adama Witkowskiego, Sławomira Witkowskiego, Zorki Wollny, Anny Szwajgier, Julity Wójcik, Krzysztofa Wróblewskiego i Piotra Wyrzykowskiego.

Wystawa w Zielonej Bramie będzie czynna do 13 października br.

Dwie wielkogabarytowe prace zakupione przez muzeum można oglądać poza Zieloną Bramą - w przestrzeni publicznej. Jest to instalacja Jerzego Bohdana Szumczyka pt. „SOS”, wystawiona przed siedzibą główną Muzeum Narodowego Oddział Sztuki Dawnej, oraz „Nowe Życie”– neon Elżbiety Jabłońskiej, zainstalowany na budynku, w którym powstanie Nomus.

Nowe Muzeum Sztuki Nomus ma się zajmować polską i zagraniczną sztuką XX i XXI wieku. Prezentowana tam ma być także Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej. Placówka powstaje przy zaangażowaniu samorządów województwa pomorskiego i Gdańska. Od 2017 r. miasto co roku przeznacza 400 tys. zł na zakup eksponatów do Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Tymczasową siedzibą Nomus będzie, obecnie remontowany, budynek przy ul. Jaracza 14 w Gdańsku – obiekt stanowiący niegdyś część zabudowań gdańskiej stoczni. Obiekt ten ma być gotowy w listopadzie przyszłego roku. Nie wiadomo jeszcze, w jakim budynku znajdzie się docelowa siedziba placówki. Twórcy muzeum chcą, aby była to któraś z postoczniowych hal. Poszukiwania konkretnego obiektu trwają.

List intencyjny w sprawie powołania instytucji podpisali 1 września 2015 r. ówcześni minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL