II Rzeczpospolita

13.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

W Poznaniu wystawa szabli imiennych polskich oficerów

Szable imienne polskich oficerów związanych z Wielkopolską w latach II RP zaprezentowane zostaną na wystawie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu „Szabel nam nie zabraknie”. Jej otwarcie zaplanowano na poniedziałek, święto Wojska Polskiego.

Wystawa prezentowana będzie do końca listopada w sali wystaw czasowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 na poznańskim Starym Rynku.

W ramach ekspozycji pokazanych zostanie blisko 30 imiennych szabel i pałaszy z kolekcji Pawła Komorowskiego. Wśród nich znalazły się m.in. szable dowódców 15 Pułku Ułanów Poznańskich: gen. Aleksandra Pajewskiego, płk. Gwido Potena, gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego, czy płk. Tadeusza Mikke.

Na wystawie znajdą się też: szabla dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. Romana Abrahama, którą otrzymał w stopniu pułkownika czy szabla dowódcy Armii „Poznań” gen. Tadeusza Kutrzeby.

„Szable imienne były szablami okolicznościowymi, pamiątkowymi, często z wygrawerowanym napisem – dedykacją dla danej osoby. Tak jest w przypadku np. szabli gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego z dedykacją: Kochanemu generałowi, w dniu nominacji - Legioniści. Na broni gen. Kazimierza Sosnkowskiego mamy dedykację z okazji imienin od kolegów-oficerów” – powiedział PAP kurator i autor wystawy Marcin Wiśniewski.

Jak podkreślił, stan broni, mimo upływu lat, jest doskonały. Eksponowanym szablom będą towarzyszyły biogramy ich właścicieli.

Otwarcie wystawy poprzedzi odprawa ułanów ze Stowarzyszenia Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. (PAP)

rpo/ jzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL