Kultura i sztuka 1945-1989

28.12.2017

W Wilnie otwarto wystawę „Oskar Hansen. Forma otwarta”

W Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie w czwartek została otwarta wystawa przedstawiająca dorobek twórczy Oskara Hansena (1922-2005), jednego z najwybitniejszych polskich architektów, twórcy teorii formy otwartej.

„Jest to kolejny projekt, w którym przywracamy na Litwie pamięć o osobach związanych z tymi ziemiami. Taką osobą jest Oskar Hansen, który młodość spędził w Wilnie” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, będącego współorganizatorem wystawy.

Wystawa „Oskar Hansen. Forma otwarta” prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie opowiada o życiu i twórczości znanego architekta.

Wystawa została otwarta w ramach programu obchodów na Litwie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Postanowiliśmy, że polskie obchody niepodległości na Litwie nie będą związane wyłącznie z rokiem 1918. Postaramy się pokazać osoby, wydarzenia, idee, które są związane z wolnością” - powiedział Łapczyński, podkreślając, że postać Hansena jest również związana z okresem odzyskiwania niepodległości.

Oskar Hansen, wybitny architekt, projektant i teoretyk-wizjoner, pedagog, artysta malarz i rzeźbiarz urodził się 12 kwietnia 1922 roku w Helsinkach, zmarł 11 maja 2005 roku w Warszawie. W 1923 roku zamieszkał wraz z rodziną w Wilnie, tu też rozpoczął studia w Wyższej Szkole Technicznej, na wydziale mechanicznym, które ukończył w 1942 roku.

W czasie II wojny światowej Hansen działał w partyzantce AK. W ramach akcji repatriacyjnej przyjechał po wojnie do Polski i w 1945 roku rozpoczął studia w Lublinie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej u prof. Romualda Gutta.

W latach 1948-50 przebywał za granicą - na stypendium rządu francuskiego w Paryżu oraz w Londynie. W Paryżu Hansen miał okazję poznać wielu wybitnych artystów, m.in. Pabla Picassa. Prowadził też działalność pedagogiczną. Niemal przez całe życie związany był z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

Hansen jest twórcą koncepcji formy otwartej, którą realizował w projektach różnej skali: od projektów wystawienniczych, tymczasowych pawilonów po osiedla mieszkaniowe. Założenia formy otwartej, które przedstawił w 1959 roku, opierały się na zasadach niedookreśloności, zmienności i partycypacji.

Wystawa prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie, przygotowana przez Soledad Gutierrez, Aleksandrę Kędziorek i Łukasza Rondudę, była już pokazywana w Museu d'Art Contemporani de Barcelona MACBA (2014 r.), Museu de Arte Contemporanea de Serralves w Porto (2015 r.), Szkole Architektury Uniwersytetu Yale (2016 r.) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017 r.).

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL