Kultura i sztuka po 1989 roku

24.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wielka retrospektywa malarstwa Balthusa w Rzymie

Retrospektywa malarstwa Balthusa w Rzymie. Fot. PAP/EPA Retrospektywa malarstwa Balthusa w Rzymie. Fot. PAP/EPA

200 prac Balthusa, francuskiego malarza polskiego pochodzenia wystawiono w Rzymie. Podwójna ekspozycja prac Balthasara Kłossowskiego de Roli, zmarłego w 2001 r. otwarta jest do końca stycznia w salach na Kwirynale i w Akademii Francuskiej w Willi Medyceuszy.

Genialny, enigmatyczny, kontrowersyjny, jeden z najważniejszych gigantów malarstwa XX wieku - tak przedstawiany jest artysta we włoskich mediach, które podkreślają, że wystawa już na długo przed otwarciem budziła wielkie zainteresowanie.

Przypomina się też, że Balthusa ukształtowali włoscy mistrzowie XIV i XV wieku. Już w wieku 17 lat jeździł na rowerze po Toskanii oglądając arcydzieła takich artystów, jak Masaccio i Piero della Francesca i ćwicząc sztukę ich kopiowania.

W salach wystawowych w dawnych stajniach na Kwirynale łącznie zebrano 150 prac pochodzących z europejskich i amerykańskich muzeów oraz prywatnych kolekcji. Część prezentacji stanowią przykłady klasycznego malarstwa Balthusa, inspirowanego włoską sztuką.

Są też wywołujące niegdyś niekończące się polemiki obrazy, które przedstawiają młode dziewczęta w wyzywających pozach.

Do włoskiej stolicy przywieziono prace powstałe z literackich inspiracji, na przykład "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte i "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla.

Balthasar Kłossowski de Rola urodził się w 1908 roku w Paryżu. Jego ojciec, Eryk Kłossowski herbu Rola był historykiem sztuki. Po wybuchu I wojny światowej rodzina przeniosła się do Niemiec, a następnie do Szwajcarii. Do Paryża wrócił on potem na studia, tam również miał swą pierwszą wystawę, a z czasem zdobył coraz większą sławę.

W 1942 roku zamieszkał w Szwajcarii. Do Francji wrócił po wojnie. Był jednym z nielicznych artystów, którego obraz wystawiono w Luwrze za jego życia. Była to praca "Dzieci" z 1937 roku, kupiona z kolekcji Pablo Picasso.

W latach 1961-1976 Balthus był dyrektorem Akademii Francuskiej w Rzymie, gdzie obecnie zaprezentowano część jego obrazów i rysunków, dokumentujących ten okres jego życia. Można tam również zobaczyć apartament, w którym mieszkał.

Na wernisaż wielkiej retrospektywy przyjechała do Wiecznego Miasta wdowa po malarzu, Setsuko Klossowska de Rola. Oboje byli w latach pobytu nad Tybrem uczestnikami ówczesnego bardzo intensywnego i bogatego życia artystycznego, razem z reżyserami Luchino Viscontim i Federico Fellinim oraz pisarzem Alberto Moravią.

Balthus zmarł w Szwajcarii w 2001 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kot/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL