Ponad 200 dzieł sztuki wybitnych artystów XX i XXI wieku, zgrupowanych wokół 14 zjawisk związanych z nowoczesnością, można będzie od piątku zobaczyć na wystawie "Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku" w obiekcie ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi.
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jedną z najstarszych na świecie instytucji gromadzących i promujących sztukę nowoczesną. Wystawa "Atlas nowoczesności" ma pokazać nowe spojrzenie na łódzkie zbiory.
Ekspozycja skupiać się ma na najważniejszych zjawiskach, które w powszechnym odczuciu wiążą się z tym, co nowoczesne, tj. emancypacja, autonomia, industrializacja, kapitał, urbanizacja, eksperyment, mechanizacja czy rewolucja.
Według przedstawicieli muzeum tworząc wokół każdego z nich "kolaż" z dzieł pochodzących z różnych okresów i reprezentujących różne estetyki i artystyczn postawy, wystawa stawia pytania, jak zmieniał się charakter tych zjawisk, ich postrzeganie i jak dalece kształtują one dzisiejszą rzeczywistość.
Ekspozycja skupiać się ma na najważniejszych zjawiskach, które w powszechnym odczuciu wiążą się z tym, co nowoczesne, tj. emancypacja, autonomia, industrializacja, kapitał, urbanizacja, eksperyment, mechanizacja czy rewolucja.
Na ekspozycji na trzech piętrach ms2 będzie można zobaczyć ponad 200 prac, w tym dopiero co zakupione lub nie pokazywane jeszcze publiczności. Pokazane zostaną m.in. dzieła awangardowych twórców z kolekcji grupy "a.r." m.in. Maxa Ernsta, Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Kurta Schwittersa, Kazimierza Podsadeckiego, Janusza Marii Brzeskiego, Teresy Żarnower, Mieczysława Szczuki.
Zobaczyć będzie można także prace Włodzimierza Borowskiego, Dereka Boshiera, Bridget Riley, Christiana Boltanskiego, Josepha Beuysa, Ewy Partum, Aliny Szapocznikow, Krzysztofa Wodiczki, Edwarda Krasińskiego, Konrada Smoleńskiego, Cezarego Bodzianowskiego, Liama Gillicka, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego, Antje Majewski czy Allana Sekuly.
Na wystawie znajdą się też obiekty i druki ulotne pochodzące z archiwum Muzeum, m.in. scenopis rysunkowy do filmu "Jan Matejko" Andrzeja Wajdy.
"Atlas nowoczesności" to kolejny etap rozpoczętych siedem lat temu prac nad kolekcją Muzeum Sztuki, których celem jest badanie, reinterpretacja i aktualizowanie znaczeń znajdujących się w niej dzieł. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski pod kierunkiem dyrektora muzeum Jarosława Suchana.
Na otwarcie wystawy wstęp jest wolny.
Gromadzenie zbiorów łódzkiego Muzeum Sztuki rozpoczęło się w roku 1929 z inicjatywy grupy wybitnych artystów z grupy "a.r.": Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego oraz poetów Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego. Ich działalność i kontakty, sięgające od Moskwy do Paryża, umożliwiły utworzenie wybitnej, międzynarodowej kolekcji sztuki im współczesnej.
Łódzka kolekcja jest unikatowa w skali światowej: jako jedyna kolekcja muzealna powstawała dzięki darom od twórców. Zbiory są konsekwentnie poszerzane o międzynarodową sztukę nowoczesną i współczesną od ponad 80 lat. Znajdują się w niej dzieła m.in. artystów z kręgu kubizmu, futuryzmu, dadaizmu, surrealizmu czy unizmu. W zbiorach muzeum są także prace z kręgu sztuki nowych mediów, filmu eksperymentalnego i wideo. (PAP)
szu/ abe/