Do 7 października w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu będzie prezentowana wystawa „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Polsko - Niemieckie Pojednanie. Następnie zostanie przeniesiona do Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Durbanie i w Kapsztadzie.
Celem wystawy jest przywrócenie w zbiorowej świadomości pamięci o Gusen - największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym systemu KL Mauthausen - Gusen. Cały kompleks KL Mauthausen - Gusen był zaklasyfikowany jako obóz trzeciej kategorii (Stufe III), o najcięższych warunkach, z najmniejszymi szansami na przeżycie. Ponad 35 tys. więźniów 27 narodowości straciło życie w Gusen, 60 proc. zamordowanych stanowili Polacy. Wśród 42 tys. obozów koncentracyjnych utworzonych przez Niemców, w których zginęło lub zostało uwięzionych od 15 – 20 mln ludzi, KL Mauthausen - Gusen należały do najcięższych obozów III Rzeszy.
W imieniu Ambasadora RP w RPA Andrzeja Kanthaka głos zabrał kierownik Referatu Polityczno - Ekonomicznego Ambasady RP w Pretorii dr Krzysztof Bielaj. W swoim przemówieniu przytoczył wypowiedź Jana Pawła II: „Chcemy pamiętać. Ale chcemy pamiętać w określonym celu - mianowicie po to, aby nie dopuścić już nigdy do zwycięstwa zła, jakiego doświadczyły miliony niewinnych ofiar nazizmu”. Podkreślił również znaczenie wystawy i konieczność zachowania pamięci o obozie i jego ofiarach po dekadach zacierania śladów obozu.
Podczas otwarcia wystawy głos zabrała również Veronica Philips, świadek i była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W swoim wstrząsającym i wzruszającym wystąpieniu mówiła o niewyobrażalnym cierpieniu i zbrodniach nazistowskich Niemiec.
Wystawa będzie prezentowana w Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu do 7 października 2017 r., a następnie zostanie przeniesiona do Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Durbanie i w Kapsztadzie.
Ekspozycja, składająca się z 20 dwustronnie drukowanych plansz, została zorganizowana przez Ambasadę RP w Pretorii we współpracy z Centrum Holokaustu i Ludobójstwa w Johannesburgu, Ambasadą Austrii w Pretorii, a także Fundacją Rosa Luxemburg Stiftung w Johannesburgu.
Wystawa „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją Polsko - Niemieckie Pojednanie w ramach szerszego projektu realizowanego z inicjatywy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin, mającego na celu przywrócenie pamięci o obozie koncentracyjnym KL Gusen jako miejscu martyrologii polskiej społeczności, a w szczególności środowisk inteligenckich.
Źródło: Muzeum Historii Polski