„Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce” – to nowa wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jej piątkowy wernisaż będzie połączony z premierą książki pt. „Historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”.
Ekspozycja dokumentuje występy różnych formacji, które na przestrzeni czterech dekad powstały w tym mieście i występowały z sukcesami w całym kraju - poinformowała PAP rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.
Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt fotografii wraz z opisami. Pochodzą one z prywatnych zbiorów zielonogórskich kabareciarzy. Autorem większości z nich jest Grzegorz Koprowicz.
Wystawa poświęcona jest pamięci Ericha von Patisona - fikcyjnej postaci wymyślonej przez Władysława Sikorę, wieloletniego animatora zielonogórskiego środowiska kabaretowego.
Piątkowy wernisaż będzie połączony z premierą książki „Historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego” autorstwa Aleksandry Mrówki Łobodzińskiej i Marcina Olechnowskiego. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.
Blisko 600-stronicowa książka to wywiad-rzeka z kreatorami środowiska kabaretowego. Swoimi wspomnieniami dzielą się Władysław Sikora oraz jego koledzy z legendarnego kabaretu Potem. Znajdziemy w niej również wypowiedzi Jerzego Stuhra czy Artura Andrusa zaprzyjaźnionego z zielonogórskim środowiskiem.
„Książka jest pierwszą chyba próbą opisania fenomenu jakim było i jest Zielonogórskie zagłębie kabaretowe, zarysem dziejów jego kilkudziesięcioletniej już historii i przede wszystkim opowieścią o ludziach, którzy to wszystko tworzyli. Publikacja ma formę wielowątkowego wywiadu z artystami i animatorami zielonogórskiego środowiska, gdzie komentarz autorów został ograniczony do minimum” – napisali autorzy publikacji.
Oprócz bogatego materiału ilustracyjnego, książka zawiera chronologiczny spis formacji zaliczanych w poczet Zielonogórskiego zagłębia kabaretowego, lata ich działalności, wykaz członków poszczególnych zespołów, programy oraz spis nagród i wyróżnień, którymi zostali uhonorowani.
Wystawa będzie prezentowana w zielonogórskim muzeum od 16 marca do 27 maja br.
Zielona Góra słynie z tzw. "zagłębia kabaretowego". Najwięcej z nich powstało w latach 90. minionego wieku mając swoje korzenie głównie w środowisku studenckim. Do najbardziej znanych kabaretów wywodzących się z Zielonej Góry należą: Potem, Ciach, Jurki, Hrabi, Nowaki czy Hi-Fi założony przez znanego komika Grzegorza Halamę. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ rosa/