Kultura i sztuka po 1989 roku

14.03.2018

Wystawa i książka poświęcone zielonogórskim kabaretom

„Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce”. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze „Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce”. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

„Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce” – to nowa wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jej piątkowy wernisaż będzie połączony z premierą książki pt. „Historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”.

Ekspozycja dokumentuje występy różnych formacji, które na przestrzeni czterech dekad powstały w tym mieście i występowały z sukcesami w całym kraju - poinformowała PAP rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.

Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt fotografii wraz z opisami. Pochodzą one z prywatnych zbiorów zielonogórskich kabareciarzy. Autorem większości z nich jest Grzegorz Koprowicz.

Wystawa poświęcona jest pamięci Ericha von Patisona - fikcyjnej postaci wymyślonej przez Władysława Sikorę, wieloletniego animatora zielonogórskiego środowiska kabaretowego.

Piątkowy wernisaż będzie połączony z premierą książki „Historia Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego” autorstwa Aleksandry Mrówki Łobodzińskiej i Marcina Olechnowskiego. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.

Blisko 600-stronicowa książka to wywiad-rzeka z kreatorami środowiska kabaretowego. Swoimi wspomnieniami dzielą się Władysław Sikora oraz jego koledzy z legendarnego kabaretu Potem. Znajdziemy w niej również wypowiedzi Jerzego Stuhra czy Artura Andrusa zaprzyjaźnionego z zielonogórskim środowiskiem.

„Książka jest pierwszą chyba próbą opisania fenomenu jakim było i jest Zielonogórskie zagłębie kabaretowe, zarysem dziejów jego kilkudziesięcioletniej już historii i przede wszystkim opowieścią o ludziach, którzy to wszystko tworzyli. Publikacja ma formę wielowątkowego wywiadu z artystami i animatorami zielonogórskiego środowiska, gdzie komentarz autorów został ograniczony do minimum” – napisali autorzy publikacji.

Oprócz bogatego materiału ilustracyjnego, książka zawiera chronologiczny spis formacji zaliczanych w poczet Zielonogórskiego zagłębia kabaretowego, lata ich działalności, wykaz członków poszczególnych zespołów, programy oraz spis nagród i wyróżnień, którymi zostali uhonorowani.

Wystawa będzie prezentowana w zielonogórskim muzeum od 16 marca do 27 maja br.

Zielona Góra słynie z tzw. "zagłębia kabaretowego". Najwięcej z nich powstało w latach 90. minionego wieku mając swoje korzenie głównie w środowisku studenckim. Do najbardziej znanych kabaretów wywodzących się z Zielonej Góry należą: Potem, Ciach, Jurki, Hrabi, Nowaki czy Hi-Fi założony przez znanego komika Grzegorza Halamę. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL