„Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa” - to tytuł wystawy, którą od czwartku będzie można obejrzeć w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie). Uczelnia przygotowała ją wspólnie z Muzeum Miasta Łodzi.
Placówki ponownie połączyły siły przygotowując kolejną ekspozycję poświęconą popularyzacji twórczości wybitnego niemieckiego tłumacza literatury polskiej na język niemiecki, za jakiego jest uznawany Karl Dedecius - poinformowała PAP rzecznik Collegium Polonicum w Słubicach Ewa Bielewicz-Polakowska.
Celem autorów wystawy jest wprowadzenie odbiorcy w rzeczywistą i metaforyczną przestrzeń pracy translatora. Zwiedzający będzie mógł zapoznać się z jego filozofią tłumaczenia.
„W tekstach i obrazach umieszczonych na planszach zaprezentowane zostaną przyjaźnie łączące Dedeciusa z polskimi poetami. Obrazować je będą także muzealia złożone w witrynach. Instalacja otrzyma postać księgi. Będzie można odnaleźć w niej wskazówki, jak przekłada się na języki obce kultury narodów” - wyjaśniła Bielewicz–Polakowska.
Wernisaż wystawy w foyer Collegium Polonicum odbędzie się w czwartek 22 października. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do połowy grudnia br.
Collegium Polonicum w Słubicach i Muzeum Miasta Łodzi od lat starają się promować dokonania Dedeciusa. Owocem tej kooperacji jest czasopismo naukowe „Rocznik Karla Dedeciusa”, czy prezentowana przed kilkoma laty wystawa pt. „Karl Dedecius i Łódź” oparta na zbiorach Archiwum Karla Dedeciusa przy słubickiej uczelni i łódzkim muzeum.
Karl Dedecius urodził się 20 maja 1921 r. w Łodzi w rodzinie niemieckiej, która przywędrowała do Polski z Sudetów i ze Szwabii. Obecnie mieszka w Niemczech.
Przez dziesięciolecia przekładał klasyków polskiej i rosyjskiej literatury na język niemiecki, zapoznając czytelników w Niemczech, Austrii i Szwajcarii z dorobkiem polskich pisarzy. Wydał kilkadziesiąt antologii i tomów tłumaczeń indywidualnych pisarzy. Przetłumaczył na język niemiecki ponad trzy tysiące wierszy około trzystu polskich autorów z różnych epok. Jako jeden z pierwszych podjął się przybliżenia niemieckim czytelnikom współczesnej poezji polskiej takich autorów jak Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Stanisław Jerzy Lec i Wisława Szymborska.
Jest edytorem serii "Polnische Bibliothek" (Biblioteka Polska), obejmującej literaturę polską od średniowiecza po współczesność. Za swoje dzieło życia uważa 7-tomową "Panoramę literatury polskiej XX wieku".
W 1979 r. Karl Dedecius założył Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt. Funkcję dyrektora Instytutu pełnił do 1997 r. Był wyróżniany tytułem doktora honoris causa licznych uniwersytetów w Polsce i Niemczech. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. (PAP)
mmd/ mhr/