Inne

23.02.2018

Wystawa na jubileusz Muzeum Ziemi Wschowskiej - od środy

"Świadkowie minionych pokoleń" "Świadkowie minionych pokoleń"

„Świadkowie minionych pokoleń” - to tytuł wystawy archeologiczno-etnograficznej przygotowywanej z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Wschowskiej. Ekspozycja prezentuje efekty prac archeologicznych na ziemi wschowskiej oraz bogactwo tradycji tamtejszych wsi.

„Każdy artefakt z przeszłości może pomóc nam dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, kim byli, jacy byli, jak myśleli i czuli ludzie przeszłości; niezależnie, czy mówimy o człowieku prehistorycznym czy człowieku sprzed stu lat. Nasza ekspozycja jest próbą przybliżenia dziejów naszej małej ojczyzny i jej mieszkańców na przestrzeni wieków” – powiedział archeolog i kurator wystawy Bartosz Tietz z Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie).

W części archeologicznej wystawy zwiedzający będzie miał okazję zapoznać się z historią badań archeologicznych na ziemi wschowskiej, przyjrzeć się wyrobom krzemiennym, kamiennym toporkom, wyrobom z brązu i żelaza i przede wszystkim naczyniom ceramicznym. Rozszerzone opisy wybranych przedmiotów pozwolą dowiedzieć się kto i w jakim celu ich używał.

„Pragniemy pokazać archeologię jako naukę o żywych ludziach” – podkreślił Bartosz Tietz.

Drugą, większą część wystawy stanowić będą zabytki o charakterze etnograficznym. Zaprezentowana na niej zostanie kolekcja przedmiotów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były powszechnie używane przez dawnych mieszkańców wsi. Będą to przede wszystkim zabytki pochodzące z północnego pogranicza ziemi wschowskiej. Wiele z eksponatów pochodzi z Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym niedaleko Leszna.

„Na wystawie szczególnie podkreślona zostanie rola obrzędowości wiejskiej, przede wszystkim związanej ze zwyczajami rodzinnymi, takimi jak ślub i wesele, wraz z towarzyszącą zabawie weselnej kapelą dudziarską, oraz obrzędowością doroczną, zaprezentowaną na przykładzie wczesnowiosennych zwyczajów ludowych zwanych śmiercichą i nowelotkiem” – dodał Tietz.

Ponadto będzie można zobaczyć przedmioty z codziennego życia dawnych mieszkańców wsi, związane z zajęciami gospodarczymi, karczmą i domem, a także świadczące o ludowej wrażliwości religijnej, wyrażanej rzeźbami świątków ozdabiających w przeszłości przydrożne kapliczki.

Ekspozycja będzie czynna od 28 lutego do 30 marca br. w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym 2. Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Bukówczan Manu, a patronat nad nią objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL